Acıyı Kabullenmek Üzerine Muhteşem Bir Konuşma

253

Psikiyatrist Prof. Mehmet Zihni Sungur’dan acıyı kabullenmek ve güçlü olmak üzerine muhteşem konuşması…

Psikiyatrist Prof. Mehmet Zihni Sungur, hayatın her zaman mükemmel olmadığını acınında hayatta okumayı başardığında mükemmel bir öğretici olduğunu vurguladığı konuşması şu şekilde:

“Acı muhteşem bir şey, eğer acının göstermek istediği adresi görmek isterseniz…Acı bize neye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Kolunuz acıdığı zamana orada bir şeylerin yolunda gitmediğiniz anlıyorsunuz. Birini kaybettiğiniz zaman kaybetmenin ne demek olduğunu anlıyorsunuz. Acı aslında öğrenmeye kalkarsak muhteşem bir bilgi. Acı ile kalabilmek yani evrende bir tane değişmez kural var: Acının Kaçınılmazlığı.

Acı ile birlikte kalabilmeyi mayı, onu protesto etmek yerine onu kabul etmeyi, bir miktar onunla kalarak ona anlam yükleyebilmeyi, bu yolculukta bunlarında yeri olduğunu… Bunun aksine duygusal mükemmeliyetçilik olsun istiyoruz.

Duygusal mükemmeliyetçilik ne demek? Hep iyi hissetmeliyim, mükemmel hissetmeliyim. Bende buna diyorum ki; hep iyi hissetmemelisin… Hayır, her duyguyu hissetmelisin.

Ya da varoluş mükemmeliyetçiliği… Nasıl olur da ben bunu göremedim…  Bu benim beklediğim değil, bu benim beklediğim evlilik değil, bu benim beklediğim hava değil… Alacaklı gibi yaşamak… Bu dünya sana verecekli sen de alacaklı değilsinki… alacaklı gibi yaşarsan mutsuz olursun…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz