Alfa Kuşağının Tedirgin Anneleri

1074

Alfa kuşağından çocuk sahibi olanlar için günümüz risk faktörleri oldukça fazladır. İlk risk faktörü olan teknolojik cihazlar, çocukların yalnızca psikolojik yapılarında değil aynı zamanda fizyolojik yapılarında da değişikliğe uğramasına sebep olmaktadır.

Bilinen X, Y, Z kuşaklarından büyük ölçüde farklılaşan alfa kuşağı, hızlı bir değişim içermesi sebebiyle hiçbir öngörüye fırsat vermemektedir. Her yeni teknoloji ile birlikte nesilde oluşan değişme aslında ortak kuşak özelliklerinin oluşmasını da engellemektedir.

Alfa kuşağı dendiğinde mekanik canlıları anımsatmakta olan kuşağın çocukları, yaşları ile birlikte pek çok teknolojik cihazın da etkisi altına girmektedir. Bu sebeple insani özelliklerin yanı sıra insan ilişkilerinde de mekanik unsurlar arayan ve duygularını günden güne kaybeden bu kuşak için en büyük endişeyi de yeni nesil anneler taşımaktadır.

Kaybetme korkusu olmayan, sevgiden, acıdan ve merhametten uzak bir neslin geleceğini ön gören anneler çocuklarını kontrol altına almak isterken aynı zamanda pek çok şeyden de mahrum bırakmaları sebebiyle yeni sorunlar silsilesine kapı açmaktadırlar. Alfa kuşağı anneleri, çocuklarını cam kavanoz içerisinde hapsetmekte ve neslin tedirginliğini yaşarken farkında olmadan aynı sonu kendileri hazırlamaktadırlar.

Alfa kuşağı anneleri için sunulacak en önemli öneri, çocukların sosyalleşmesine izin vermeleridir. Toprağı, gökyüzünü ve insanı solumayan çocuklar için teknolojik cihazların tehlike oluşturmasına gerek kalmadan çocuklar kendi kendilerine etki altına gireceklerdir. Fakat acıyı görüp deneyimleyen ve acısının içerisinden çıkıp insan sevgisine tutunarak ayağa kalkabilen çocuklar için teknolojik cihazların doldurabileceği bir boşluk bulunmayacaktır.

 

Büşra ÖZDEMİR

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz