Anılarımızı Silecek İlaç İçin Hazır Mıyız?

902

“Eternal Sunshine Of The Spotless Mind” Türkçe’ye “Sil Baştan” olarak çevrilen bu filmi bilmeyeniniz yoktur. Bazılarımız tıpkı fimdeki gibi anılarını sildirmek bile istiyor. Peki size bunun gerçek olabileceğini söylesek?

Bilim İnsanları Anıları Silen Bir Hap Üzerinde Çalışıyor

Kendimizi çok üzgün hissettiğimiz zamanlarda “Keşke bir sihirli değnek olsa da, bu yaşadıklarımı unutabilsem” deriz ve hemen aklımıza başrollerinde Jim Carrey ve Kate Winslet’ın oynadığı Oscar ödüllü o efsane film gelir; “Eternal Sunshine Of The Spotless Mind”. Tıpkı bu filmdeki gibi bize üzen anılarımızı hafızalarımızdan silebilsek ne kadar güzel olurdu değil mi?

Aslında hafıza sildirmek için TMU veya TMS (Trans Manyetik Stimülasyon) denilen bir tedavi şekli kullanılıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde oyuncu Yağmur Tanrısevsin‘in bu yöntemle hafızasını sildireceği gündeme gelmişti. Ancak şimdi, bilim insanlarının çalışmalarına göre yıllardır pek çok kişinin hayal ettiği bu durum yalnızca bir hapla gerçeğe dönüşebilecek. Bilim insanları anıları silen bir hap üzerinde çalışıyor. Detaylara birlikte bakalım.

Hafıza silme ya da hafızanın belirli bölümlerini silme konuları uzun zamandan beri konuşuluyor

Bu işlemler için belirli teknikler daha önce geliştirildi, ancak bilim insanları ilk kez hafıza silen bir hap üzerinde çalışıyor. Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’nin psikiyatri profesörlerinden Dr. Alain Brunet, insanların hafızalarını silme ve kötü anılardan kurtulmaları üzerine bir çalışma yaptı.

Çalışma; ayrılık, kaza, ölüm gibi kötü olaylar yaşamış ve bunları atlatamayan yani Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan 60 kişi katıldı. Çalışmada katılımcılar, kendi oluşturdukları yazılı bir metini yüksek sesle okudular. Metin onların duygularını anlatıyordu.

Bunu yapmalarındaki amaç ise mümkün olduğunca daha fazla ayrıntıyı unutup, bu durumla yüzleşmek ve üstesinden gelmekti. Ancak bunu genellikle kan basıncı sorunlarını kontrol etmek için kullanılan “propranolol” isimli ilacın etkisi altında yaptılar.

Bu sayede hafızayı yeniden aktive ediyorlardı ve iyi deneyimleri katılımcıların zihninde daha ön plana çıkarmaya çalışıyorlardı.

Prof. Dr. Alain Brunet ve diğer araştırmacılar, kötü hatıraların köreleceğini ve güçlerini azaltacağını umuyorlardı. Nitekim öyle de oldu. Prof. Dr. Brunet, katılımcılarının sonunda sayfayı çevirebildiklerini ve bir zamanlar onlara acı veren tüm o anıları serbest bırakabildiklerini söyledi; “Artık takıntılı değillerdi.”

Dr. Brunet, çalışmasının henüz tamamlanmadığını da ekledi. Ancak propranolol özellikle Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan kişiler üzerindeki etkisini gösterdi. Ancak anıları silen bu hap üzerindeki araştırmalar hala devam ediyor.

Tabii bunun; araştırmacılar gözleminde olan katılımcılarda ispatlanmış bir deney olduğunu hatırlatalım. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almamanız konusunda da uyaralım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz