Animasyon Çizgi Film Olarak: ‘Yüzüklerin Efendisi’

1016

Beyaz perdenin en çok konuşulan üçlemelerinden biri olan Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) filminin daha önceden animasyon bir çizgi film olarak ekranlara geldiğini biliyor muydunuz.

İşte animasyon Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği‘nden görüntüler…

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin kitaptan uyarlanan animasyonun adı Yüzüklerin Efendisi idi. 1978 yılında Ralph Bakshi tarafından hazırlanmıştır.

Bir şekilde bir üçlemenin parçası olan bitmemiş bir hikaye

Ralph Bakshi Yüzüklerin Efendisi’nin planlanan uyarlamasını duyduğunda , filmi yönlendirmek için pazarlık yaptı. Bakshi’nin asıl vizyonu, her kitap için bir tane olmak üzere üç film oluşturmaktı, ancak onları ikiye bölmek zorunda kaldı.

Yüzüklerin Efendisi çizgi film animasyon versiyonu , ilk iki romanı kapsayan ve haklı olan, hikayenin yalnızca ilk kısmı olarak tasarlandı. Amacı, ikinci filmi ikinci romanı filme almaktı. 

Film, sonunun yarım kaldığına eleştirilere rağmen 30 milyon doların üzerinde para kazandıran ticari bir başarı sağladı. Bakshi, yapımcı Saul Zaentz ile kavga ettikten sonra, Bakshi, ikinci film üzerinde çalışmayı reddetti.

Bakshi’nin filmi iki önemli şeyin başlangıç ​​noktasıydı

Tim Burton’ın kariyeri ve Peter Jackson’ın kitapların en sonunda uyarlanması. Tim Burton, bu filmdeki ilk işini “arada” animatör olarak çalıştı. Bu film aynı zamanda Peter Jackson’ın Tolkien’in eserleriyle ilk karşılaşmasıydı ve Bakshi’nin filminin etkisi bazı çekimlerin benzerliğinde görülebilir.

Hem Bakshi’nin hem de Jackson’ın sürümü aynı kaynak materyalden çıkarıldı, ancak Bakshi’nin sürümü daha sıkıştırıldı. Film, rotoskop oluşturma animasyonundan dolayı perili Jackson filmlerinden daha karanlıktır. Bakshi ayrıca Jackson’ın filminin bir parçası olan etkileyici savaş sahneleri yaratma bütçesine sahip değildi.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği serisinin temeli olan animasyon

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin yönetmeni Peter Jackson’ın J.R.R. Tolkien‘in Yüzüklerin Efendisi serisi ile ilk tanışması Ralph Bakshi’nin 1978 tarihli animasyon filmi ile olmuştur.

Jackson filmden çok hoşlanmış ve Yüzüklerin Efendisi ile ilgili daha fazla şey öğrenmek istemiş. Daha sonra 17 yaşındayken Wellington’dan Auckland’a gittiği 12 saatlik bir tren yolculuğu sırasında kitap için hazırlanmış bir edisyonu okumuştur.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Peter Jackson’ın yönettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin birinci filmidir ve 2001 yılında gösterime girmiştir. J. R. R. Tolkien’in aynı adlı fantezi roman üçlemesinin birinci kitabından uyarlanmış olan film, üçlemenin sırasıyla diğer iki filmi olan İki Kule ve Kralın Dönüşü filmleri ile eş zamanlı olarak, Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Birleşik bütçeleri yaklaşık 270 milyon $ olan filmlerin çekimleri 15 ay, çekim sonrası aşamaları da yaklaşık bir yıl sürmüştür. Kitapta çok sevilen Tom Bombadil karakterinin Yüzük Kardeşliği filmine aktarılmayışı Yüzüklerin Efendisi hayranlarını üzmüştür.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz