“Aşırı Ebeveynlik Yapmadan Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?”

195

Aşırı ebeveynlik konusuna ilişkin, Julie Lythcott Haims yaptığı TED konuşmasında şunlardan bahsediyor;

Yeni dönem anne babaları, çocuklarının ellerine tamamlanması gereken işler listesi vererek çocuklarını büyük bir yetersizlik duygusuna itmektedirler. Bu duygu aynı zamanda çocukların kendilerine yetebilme becerisi olan öz yeterlilik becerisini de geliştirmelerine engel olmaktadır.

Sınavlar, dersler, kurslar takip edilirken mutsuz ve sorumluk alamayan çocuklar yetiştirdiğinin farkında olmayan anne babalar aslında yetişkin olmak isteyen bağımsız bir birey olan çocuklarını, kendi istek ve talepleri doğrultusunda yönlendirmektedirler. Bu sebeple çocuklar, anne ve babalarından bağımsız bir hayatın içerisinde kaldıklarında kendilerini büyük bir boşluk içerisinde hissedip ağır depresif dönemlere koşmaktadırlar.

Aşırı Ebeveynlik Yapmadan Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir? sorusuna cevap arayan Julie Lythcott Haims, başarının aslında yalnızca koşulsuz sevgi görmüş ve öz yeterlilik becerisi geliştirilmiş çocuklara yönelik olduğunu söylüyor. Notlar üzerinden görülen başarının, sahte bir başarı olduğunu ve bu başarıların çocukların tükenmiş ve yıpranmış bir dünyada endişelerle dolmalarına neden olduklarını söylüyor.

“Sonsuza dek çocuğunuzun yanında olamazsınız, her sorunda her problemde ona çözüm sunamazsınız. Fakat bağımsız, sorun çözme becerisine sahip, cesaretli, ne istediğini bilen bir çocuk yetiştirdiğinizde, nerde olursanız olun mutluluğu kendi içinde taşımasını sağlamış olacaksınız.” 

Büşra ÖZDEMİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz