Atlar Gücün ve Özgürlüğün Sembolüdür

616

Hayvanlarla ilişkilerimizi ifade ederken onları evcil ya da vahşi olarak genelleriz. Fakat bazı hayvanlar için bu iki genelleme de eksik kalır, ikisine de sığmaz. Kendine has bir kategori açma ihtiyacı hissettiren hayvanların başında atlar gelir.

Evet at! Kültürümüzde ve tarihimizde büyük yeri olan ve asaletle özdeşleşmiş bu hayvanla bağımız birer sahip olan-sahip olunan, beslenen-besleyen, faydalanan-faydalanılan, söz geçiren-söz geçirilen gibi ikililerin taraflarının sürekli değiştiği bir düzlemdedir. Bazen at bizim sahibimiz gibi davranır ve bizi yönlendirir. Bazen biz onu beslediğimizi düşünürken aslında sağladığı faydalarla o bizi besler; bir ulaşım aracı olarak, bir koşucu olarak vs. Bazen dört nala giderken dizginlerin kimin elinde olduğuna karar vermek güçleşir. Çünkü at özgürlüktür!

Millet olarak atlarla derin bir geçmişimiz var. Göçebe bir kültürden gelmemiz onun hızlı bir ulaşım sağlama kapasitesi dolayısıyla toplumsal hayatımızda belirleyici bir role yerleşmesini sağlamış. Ayrıca savaşçı genleri baskın olarak taşıyan ve yedi cihanı at sırtında savaş meydanlarında dolaşan atalarımız için at, bir hayvandan fazlası, bir cephe arkadaşıdır adeta. Atları ile gömülen savaşçıları duymuşsunuzdur.

Cirit oyunları atların sporla savaşa hazırlık olarak nitelenebilecek bir oyun olarak kültürümüzün bir parçası olagelmiştir. Dede Korkut Hikayeleri’nde kadın erkek herkes dört nala at binmede mahirdir. Dahası at, kutsal bir hayvan olarak görülür, kanatlı atlara dair mitolojik dönemlerden gelen pek çok anlatıya rastlayabilirsiniz. Atın kültürümüzdeki önemini en güzel veren iki ifade vardır: “At murattır” ve “At-avrat-silah”

Atların savaş meydanlarında kullanılması da yolculuklarda bize hem binek hem arkadaş olarak eşlik etmesi de modernleşme ile tarih sayfalarına karışır. Artık atlı faytonlar dahi birer nostalji olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla atlar yıllar içinde bizim için hayatın içinde karşılaşma ihtimalinizin azaldığı hayvanlar halini almıştır. At yarışlarında, hayvanat bahçelerinde ya da özel at çiftliklerinde görebileceğimiz atlar belki artık omuz omuza savaştığımız ya da dere tepe gece gündüz yol aldığımız hayvanlar değiller, fakat bize gücü, asaleti, dayanıklılığı ve özgürlüğü hatırlatmada ilelebet birer sembol olarak aramızda yaşayacaklarına şüphe yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz