Aynı Anda İki Portre Çizebilen Kadına İnanamayacaksınız!

1364

Aynı anda hem sağ hem sol eli ile portre çizen kadın sizi çok şaşırtacak. Ambidextrous olma yeteneğine sahip kadın aynı anda iki eli ile farklı iki portre çizebiliyor.

Rajacenna adlı bu genç kadın  21 yaşında ve o bir Hiper-Realist akımından bir sanatçı. Hollandalı bir sanatçı olan Rajacenna çizimleri sadece inanılmaz derece gerçekçi değil aynı zamanda iki farklı resmi çizebiliyor.

Ambidextry Nedir?

Ambidextry, yani insanın her iki elini de aynı maharetle kullanabilmesi dehanın belirtisi olabilir. Leonardo Da Vinci bu yeteneğe sahip tarihteki en tanınmış insan.

Her iki elini de aynı maharette kullanabilenler de var. Ama böyleleri çok az ve bu tür insanlara ambidexter denir. Ambidextry, insanın her iki elini de aynı maharetle kullanma yeteneğidir. Leonardo da Vinci, dünyada en tanınmış ambidexter”ıydı. Da Vinci aynı anda her iki elle yazı yazma yeteneğine sahipti.

Sağ eliyle yazdıkları, aynı anda sol eliyle yazılmış olan metnin aynadaki yansımasıydı. Bu yüzden bir metni ve tersini yazma ve okuma yeteneklerine Da Vinci adı verildi. Da Vinci aynı anda her iki elini de kullanarak çalışıyordu. Örneğin bir eliyle teknik resim yapıyor, diğeriyle de resim üstünde gereken yazıları yazıyordu.

İnsan, aynı anda her iki eliyle de yazıyorsa, beyninin her iki yarımküresi de aynı anda çalışıyor demektir. Böyle kişiler, duygusal etkileri olabilecek bilgiyi daha iyi işleyebildiğinden depresyondan ve kalp hastalığından korunuyor.

Foto Gerçekçilik (Hiperrealizm) Nedir, Ne Demektir?

1960’lı yıllarda ABD’de ortaya çıkan foto gerçekçilik akımı için hiper gerçekçilik (hyper realism), süper gerçekçilik (super realism), keskin odak gerçekçiliği (sharp focus realism) gibi adlar da kullanılmaktadır.

Hiperrealizm akımının temelinde “Özgün olarak görülen eserlerin birçoğu birbirinin aynı ve sanatçılar çoğu zaman kendini tekrar ediyor. O zaman sanatı özgün duygu ve düşüncelerden arındırarak üretmek gerekir.” düşüncesi yatar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz