Bulmaca Çözmenin Faydaları Neler?

522

Dünyamız henüz bu kadar dijitalleşmeden önce eğlenmenin, eğlenirken nitelikli zaman geçirmenin en iyi yollarından biriydi bulmaca çözmek. Zihin egzersizi yapmayı bir alışkanlık haline getirmenin en bilindik ve en eski yöntemi bulmaca dünyasına dalmaktır. Şimdilerde her şey gibi bulmacalar da ekranların arkasından bize ulaşıyor olsa da cazibesini koruduğu kesin. Peki bulmacalar neden bu kadar sevilen, kimilerince tutkuyla takip edilen şeylerdir? İnsana iyi gelen tarafları olduğu kesin. Gelin birlikte bulmacayı yüzyıllardır insanların gözdesi haline getiren faydalarına bir bakalım:

Stres İlacı

Stresin günümüz dünyasının bir icadı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanın var olduğu her yerde her zaman stresin bin bir çeşidi olmuştur. Bununla baş etmenin çarelerinden biridir bulmacalar. Zihninizi fazlasıyla meşgul eden şeyden uzaklaştırır ve dinlenmesini sağlar.

Unutkanlığın Düşmanı

Bulmaca çözerek hafızanızı beslemek ve zihninizi dinç tutmak yaşa bağlı olarak ya da dönemsel şekilde yaşayabileceğiniz unutkanlıklarınızın düzeyini şaşırtıcı düzeyde düşürür. Eğer ileride Alzheimer olmaktan korkuyorsanız ve henüz bulmaca çözme alışkanlığı edinmediyseniz elinizi çabuk tutmakta fayda var.

Sözcüklerin Efendisi Olun

Yapılan bir araştırmada bir ay boyunca bulmaca çözdürülen bir grup öğrencinin aynı süre boyunca bulmaca çözmeden vakit geçiren diğer gurup öğrenciye oranla belirgin bir şekilde sözlü ifade kabiliyetlerinin geliştiği gözlenmiştir. Bulmacalarda eş anlamlı, zıt anlamlı, yakın anlamlı ifadeleri düşünürken farkında olmadan kendinizi ifade etmeye yönelik bir alıştırma içerisinde olursunuz. Bu da sizi günden güne daha özgüvenli hale getirir.

Mutluluğa Giden Yol Bulmacadan Geçiyor

Bulmaca kutucuklarına doğru yerleştirdiğiniz her bir sözcük, her bir hamle ile kendinize olan güveniniz tazelenir ve içsel olarak tatmin duygunun gelişir. Bu sayede beyninizde dopamin salgılanır ve nötroansmitter’lerin üretimi sonucu kendinizi mutlu hissedersiniz. Böylece depresyon, enerji düşüklüğü gibi durumlarla karşılaşma ihtimaliniz azalır. Hayata karşı daha emin ve pozitif bir bakış kazanırsınız.

Yalnızlıktan Uzaklaşmak İçin Birebir

Bulmacalar, bir kişinin tek başına köşesine çekilip çözdüğü matematik problemlerine benzemez. Esasen bulmaca çözmenin asıl zevki de onu bir grupla birlikte çözmeye çalışma sürecinde ortaya çıkar. Aile ya da arkadaşlarınızla birlikte çözeceğiniz bir bulmaca sizin sosyalleşmenize büyük katkı sağlar. İş birliği duygunuzu ve takım bilincinizi geliştirir. Yani yalnızlıktan sıkılıyorsanız elinize bir bulmaca alıp insanların arasına karışmak sizin için birebir olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz