Çocuklara Doğru Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

212

Tüketim çağına doğan çocukların problem yaşadıkları önemli alanlardan birisi de besin tüketimidir. Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı çocuklara 0-6 yaş arasında kazandırılabilir. İlerleyen yaşlara dek kazanılamayan bu alışkanlık yeme bozukluklukları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erken çocukluk döneminde düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını çocuklarına kazandırmak isteyen aileler için şu öneriler sunulmaktadır:

•Çocukların hem motor becerilerini geliştirmek hem de yemeklere karşı direnç oluşturmasını önlemek için yemeklerini kendilerinin yemesine izin verin.

Yemek öğünlerinizde telefon, televizyon gibi ekranların yerine keyifli aile sohbetlerinize yer verin. Çocuklar için öğünler aynı zamanda hoş vakitlerin geçirildiği zaman dilimleri olsun.

•Aile üyelerinden herhangi birine özel yemek yapmayın, yemek listeleriniz ve çeşitleriniz ortak olsun.

•Yemek için yapılan alışverişlerde çocuklarınızın da size eşlik etmesine, yemek hazırlan süreçlerini izlemesine izin verin. Bazı günler yemeklerin birlikte yapılması da bu süreç için oldukça önemlidir.

•Abur cuburları ödül olarak kullanmayın. Bu durumda çocuk abur cubur ve sağlıksız besinleri iyi olarak kodlayacak ve öğün olarak da onları talep edecektir.

•Yemekleri kesinlikle zorla yedirmeyin, bazen açlık hissetmesine ve bu açlık hissiyle yemek talep etmesine izin verin.

•Anne babanın yemek kültürü, çocuk için en yakın örnektir. Bu sebeple yemek konusunda fa iyi örnek olmaya gayret edin.

Büşra ÖZDEMİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz