Çocuklardan Yetişkinlere 9 Mutluluk Sırrı

168

Mutluluk araştırmaları yapan bir yazarın yetişkinler üzerinde yaptığı gözlemlerin yanı sıra çocuklar üzerinde yaptığı gözlemlerin daha doğru ve daha gerçek olduğunu fark etmesi üzerine çocukların mutluluk sırrını listeleyen bir çalışma sunmaktadır.

Mehmet Teber’in de kitabında yer alan mutluluk sırları şöyle sıralanmaktadır:

*Affet, rahat et.

Çocukların yaşadıkları problemler ve karmaşalar karşısında affedici olmaları mutluluk adımlarından biri olarak görülmektedir.

*Küçük şeylerle mutlu ol.

Çocukların karşılaştıkları küçük olaylardan mutlu olmaları, büyük maddi karşılıkları olan şeylerin karşısında anlamlı ve özel hediyelerle daha mutlu oldukları gözlemlenmektedir.

*Geçmiş geçti, ana odaklan.

Her çocuğun bulundukları anda ne kadar mutlu olduklarını gözlemlemek oldukça kolaydır. Yaşadıkları her anın kıymetini bilerek geçmiş acılar ve gelecek kaygılarından uzak yaşıyor olmaları mutlulukla doğrudan ilişkili olmaktadır.

*Sev, sevil.

Sevmek ve sevilmek çocukların en önemli güç kaynaklarıdır. Yetişkinlerden aldıkları sevgileri çevredeki insan ve eşyalara vererek mutluluklarını çoğalttıkları görülmektedir.

*Hayal dünyanı geniş tut.

Çocukların hayal dünyasında yaşattıkları günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara karşı savunma mekanizması olarak gözlemlenmektedir. Günün herhangi bir diliminde hayal kurarak yeni adımlar atma konusunda oldukça başarılı oldukları gözlemlenmektedir.

*Maskelerden kurtul kendin ol.

Çocukların, elalem ne der gibi bir kaygıları olmaması sebebiyle yalnızca kendileri kalarak mutlu oldukları bilinmektedir. Bu durum onların her ortamda ve her şartta mutlu olma mekanizmalarının harekete geçirmelerini sağlamaktadır.

*Sürekli meşgul ol.

Meşguliyetin en iyileştirici güç olduğunu en iyi çocuklar bilmektedir. Hiç boş kalmadan sürekli bir meşguliyet içerisinde bulunan çocukların bu sayede mutlu kaldıkları bilinmektedir.

*Doğa ile irtibat kur.

Doğadaki bir çocuğun neşesi gözlemlendiğinde mutluluğun doğa ve sadelik ile doğrudan ilişkili olduğu da fark edilmektedir. Yapaydan uzak, sade bir hayatın içerisinde kısa sürede olsa mutluluğun tadına varmak mümkün olmaktadır.

*Oyun oyna.

Çocukların hayat içerisinde karşılaştıkları sorunlara yönelik en iyi sağaltım yöntemleri oyun oynamaktır. Yetişkinler için uzak görünen bir madde olsa da bazen çocuklarla bazen de yetişkinlerle oyun içerisinde olmak kişileri daha huzurlu ve daha az kaygılı bir hale getirecektir.

Mutluluğun sırrını çok uzakta aramadan bir çocuğun günlük rutinini takip etmek önerilmektedir. Bir şiirde de söylediği üzere “çocuklar gibi şen” olmak, bu bir kaç adım ile sağlanabilmektedir.

 

Büşra ÖZDEMİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz