Duygusal Zeka Geliştirilebilir Mi?

442

Günümüzde zeka tanımının değişmesiyle birlikte sezgisel içeriklerin ön planda tutulduğu duygusal zeka açıklamaları gündeme gelmektedir.

Bu zeka türü, özellikle takım çalışmasına yatkınlığın önemli olduğu iş sektörlerinin mülakat süreçlerinde kriter olarak belirlenmektedir. Ortak çalışma kültürüne sahip sağlıklı iletişim becerileri gelişmiş ve motivasyonu yüksek bireylerin aynı zamanda duygusal zekalarının yüksek olduğu bilinmektedir.

Duygusal zeka; duyguların doğru bir şekilde anlaşılması ve ifade edilmesi, iletişim becerilerin güçlü olması gibi kriterlerden üzerinden değerlendirilmektedir. Duygusal zeka bilinen zeka türünden farklı olarak, geliştirilebilir bir nitelik taşımaktadır. Duygusal zekanın gelişmesi aşağıda ifade edilen yollarla mümkün olmaktadır:

  • Hislere odaklanmak; yaşanan olay ve içinde bulunan durumlarda nasıl hissedildiğine dikkat verilerek doğru duygunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte kağıt-kalem yardımıyla hisler ve karşılıkları not alınarak takip edilebilir.
  • Duygu ve düşüncelerin davranışlara etkisi;  bir önceki adımda tanımlanan duyguların günlük hayat içerisinde hangi davranışlara sebep olduğu takip edilmelidir. Bu süreçte doğru davranışı bulmak önemlidir. Duygu ve düşünceler yorumlanarak yeni ve sağlıklı bir davranış örüntüsü oluşturulmalıdır.
  • Öz değerlendirme yapmak; kişinin kendi yaşam öyküsünden hareketle geliştirdiği tepkiler ve duygu değişimlerinin farkında olmak adına sık sık değerlendirme yapması gerekmektedir. Bu davranışlar üzerinden, çevresel etkenlere sorumluluk yüklemeden kendi sorumluluğunun farkında olmak önemlidir. Değişime içerden başlamak gerekmektedir.
  • Kendine duyulan şefkat; duygusal zeka öz şefkat ile her duygunun yeterli bir biçimde hissedilmesi ve bunun ardından kendine verilen değerle gelişmektedir. Akabinde, sosyal çevredeki ilişkilerde de aynı şefkatli tutumla ilişki kurmak mümkün olacaktır.
  • Sağlıklı yaşam; iyi hissetmek ve hisleri iyi yorumlamak yalnızca içsel bir süreç değildir. Aynı zamanda vücut sağlığının da öncelenmesi gerekmektedir. Fizyolojik ve psikolojik süreçlerin birbiriyle ilişkili olması sebebiyle düzenli egzersizler, doğa yürüyüşleri, sağlıklı beslenme şekilleri de önemsenmektedir.
  • Olayları yorumlama becerisi; yaşanan olayların değerlendirilmesi yapılırken empatik düşünmenin geliştirilmesi ve ilişkilerin bu yönde devam ettirilmesine gayret göstermek gerekmektedir. Bu sayede sosyal ilişkiler güçlenecek ve iletişim problemleri en az hasarla çözülebilecektir.

Duygusal zeka gelişmesi, sağlıklı birey olma yolunda atılan adımlar ile doğrudan ilişkilidir. Buna ek olarak, doğa ile kurulan ilişkinin arttırılması, sanatsal çalışmalar ile ilgilenilmesi ve duygusal zekası yüksek insanlarla bir arada olunması bu sürecin bir diğer etkenleri olarak bilinmektedir.

 

BÜŞRA ÖZDEMİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz