Elon Musk ile Jack Ma’dan Yapay Zeka Tartışması

1738

Çin’de düzenlenen yapay zeka etkinliğinde Çinli Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ile Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk sahneye çıktı. İkilinin tartışmaları hem geleneksel hem de sosyal medyada oldukça ilgi çekti.

Bilgisayarların insanlardan daha akıllı olacağını ve aranın giderek kapandığını söyleyen Elon Musk, satranç ve Go oyununda bilgisayarların insanlara karşı üstünlüklerini örnek vererek bilgisayarların üstünlüğünden söz etti. Jack Ma ise zeka ile akıl arasındaki farka dikkat çekerek, insanın daha akıllı olmaya devam edeceğini şu sözlerle vurguladı: “Ben bilgisayar geliştiren ve bulan insanı gördüm. Ancak insanı geliştiren ve bulan bir bilgisayar henüz görmedim.”

Konuşmaların genelinde farklı fikirleri savunan Tesla CEO’su Elon Musk ve Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, konu insanlığın geleceğine geldiğinde aynı fikirde oldukları görüldü.

İşte diğer konulardaki yorumları; Tesla CEO’su Elon Musk ile Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, insanlığın geleceği söz konusu olduğunda insanların yapay zekanın potansiyelinden korkup korkmaması gerektiği hususunda farklı görüş bildirdi.

Jack Ma’nın yapay zekaya ilişkin daha iyimser olduğu gözlemlenirken Musk ise bariz bir şekilde endişeliydi. Ancak iki milyarder girişimcinin, insanlığın geleceği konusunda hemfikir oldukları ortak bir alanın bulunduğu da gözlerden kaçmadı.

Jack Ma ile Elon Musk: 20 Yıl İçindeki En Büyük Sorun Popülasyon Çöküşü Olacak

Buna göre Jack Ma ile Elon Musk, dünyanın gelecekte karşılaşacağı en büyük sorunun yetersiz insan olacağında aynı fikri paylaştı. Şanghay’daki Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda Jack Ma ile birlikte sahnedeyken Elon Musk, şöyle konuştu:

“Yapay zeka ile birlikte müşfik bir geleceğin olduğunu varsayarsak, dünyanın 20 yıl içerisinde karşılaşacağı en büyük problemin nüfusun çöküşü olduğunu düşünüyorum. 20 yıldaki en büyük sorun popülasyon çöküşü olacak. Patlama değil. Çöküş.” Jack Ma da Elon Musk’ın öngörüsüne kesinlikle katıldığını açıkça dile getirdi.

Çin Nüfusunun 2023’te Zirve Yapması, Ekonomi ve İşletmeler için Endişe Verici

Popülasyon probleminin muazzam bir zorlukla karşılaşacağını belirten Jack Ma, Çin’deki 1.4 milyar insanın kulağa çok fazla geldiğini ama 20 yıl içinde bunun Çin’e büyük sıkıntı getireceğini bildirdi. Elon Musk’ın yorumuna karşılık; “Ve nüfus azalmasının hızı hızlanıyor. Sen buna çöküş dedin. Sana katılıyorum.” diyen Jack Ma, açıklamasıyla dikkat çekti.

Jack Ma ile Elon Musk’ın Yapay Zeka Konusundaki Yorumları

Musk, insanların yapay zeka yeteneğini küçümsediklerini, onların akıllı bir insan gibi düşündüğünü ve gelecekte daha önce hiç görmediğiniz kadar zeki bir insandan daha akıllı olacaklarını söyledi.

Jack Ma ise asla insanların makineler tarafından kontrol edileceğini söylemediğini, bunun imkansız olduğunu ve insanların insanlardan daha akıllı bir şey yaratamayacaklarını savundu. İkilinin yapay zekanın insanlardan daha zeki olacağı konusunda açıkça çeliştikleri görülürken Ma, yapay zeka hakkında oldukça iyimser olduğunu ve bunun bir tehdit olduğunu düşünmediğini belirtti.

Jack Ma ile Elon Musk, İş ve Eğitim Hakkındaki Açıklamaları

İnsanların işler için endişelendiklerini ama kendisinin eğitim için endişelendiğini vurgulayan Ma; “çocuklarımıza öğretme şeklimiz esas olarak endüstriyel dönem için tasarlanmıştır” diyerek eğitim şeklinin değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Çocuklara daha yaratıcı ve yapıcı olmanın öğretilmesi gerektiğini söyleyerek bilgisayarların sadece çipleri olduğunu, insanlarınsa kalpleri olduğunu hatırlattı ve “bilgeliğin geldiği yer kalptir” dedi.

Önümüzdeki 10, 20 yıl boyunca, her insanın, her ülkenin, her hükümetin eğitim sisteminin reformuna odaklanması gerektiğini, çocuklarımızın iş bulabilmelerini sağlamaları gerektiğini, haftada sadece üç gün ya da günde dört saat gerektiren işlere işaret etti. Eğitim sisteminin değiştirilmediği takdirde ise herkesin sorun yaşayacağını aktardı.

Musk da Amerikan nöroteknoloji şirketi Neuralink’e atıfta bulunarak, bununla anında herhangi bir konunun yüklenebileceğini, yani bir nevi Matrix gibi olacağını dile getirdi. Eğitimin şu andaki işleme şeklinin çok düşük bir kuşak genişliğinde olduğunu ve derslerin berbat olduğunu öne sürdü.

Jack Ma ile Elon Musk’tan Dünya ve Mars Üzerine

Jack Ma, Elon Musk’ Mars hayali için ona hayranlık duyduğunu ama kendisinin dünya ile daha çok ilgilendiğini söyledi. Musk ise şöyle konuştu:

“Mars’la ilgili olan şey şu ki bilincin geleceğe devam etmesi en muhtemel olan eylemlere katılmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu eylemlerden biri çoklu gezegen türlerinden olmak ya da yaşamın çok gezegenli olmasını sağlamaktır.” Ayrıca fazlasıyla dünya yanlısı olduğunu ancak ötesine geçme çabasının gelecek için akıllıca bir yatırım gibi göründüğünü aktardı.

Jack Ma ile Elon Musk, Popülasyon Çöküşü Hakkında Ne Kadar Haklı Olabilir?

 

Musk ve Ma’nın zaman çerçeveleri konusunda agresif olabilecekleri görülse de araştırmalar iki girişimcinin öngörülerini destekliyor. Birleşmiş Milletler’in Pew Research Center’dan aldığı küresel nüfus verileri analizine göre 2070 yılına kadar küresel doğurganlık oranının küresel nüfusun sürdürülmesine eşit doğurganlık oranının altına düşmesini bekleniyor.

Mevcut küresel nüfusun sürdürülmesine eşit doğurganlık oranı, yüzde 2.1 doğum seviyesindeyken mevcut küresel doğurganlık hızı yüzde 2.5 ancak oranın 2100’e kadar yüzde 1.9’a gerileyeceği tahmin ediliyor. Doğurganlık oranları çok değişken olsa da Afrika, 2100 yılına kadar “güçlü nüfus artışı” beklenen tek küresel bölge olarak belirtiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz