Erkek Kılığında Cephede Savaşan Halime Çavuş Bize Ne Söylüyor?

874

Anadolu’da kadınların yeri ve önemi dünyada az rastlanır bir güce ve ulviyete dayanır. Bu güç, Türk devlet geleneğinde hanın yetkileriyle donanmış şekilde oturan hatun kişiye dayanan bir tarihsel arka plana sahiptir. Kadın kültür hayatımızın da yapıcı faktörü, en marjinal sayılan yeniliklerin uygulayıcısı ve benimseticisidir. Bunun yanında ahlakî olarak yükselmenin de yolu kadından geçmektedir. Çünkü her zaman kadın, vefa, fedakarlık, cesaret, dayanıklılık, öngörü, sırdaşlık, samimiyet ve incelik gibi kavramların birincil taşıyıcısı olmuştur.

Milletimizin en zor zamanlarında yükleri omuzlanmaktan bir an geri durmayan kadınlarından biri, bu gücü ve maneviyatı bir arada temsil eden Halime Çavuş’tur. Onun ibretlik yaşamı, hepimiz için büyük bir uyarıcı niteliği taşıyor.

Halime Kocabıyık, 1898 yılında Kastamonu merkezdeki Duruçay köyünde doğdu. Milli mücadele döneminde genç bir kızdı. Kurtuluş Savaşı’na katılma kararı aldı. Ailesi başlangıçta bu karara karşı çıktı. Ailesini dinlemeyen Halime orduya katıldı ve uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Erkek kılığında Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Erkek gibi tıraş oldu, saçlarını kazıtarak erkek olduğuna herkesi inandırdı. Askerde mühimmat taşıma görevini üstlendi. Düşmanla girdiği çatışma sonucunda bir ayağı sakat kaldı.

İnebolu’dan cepheye cephane taşırken Mustafa Kemal Paşa ile karşılaştı. Fakat rastladığı kişinin Mustafa Kemal Paşa olduğunun farkında değildi. Mustafa Kemal’in “Sen üşümüyor musun?” sorusuna karşılık “Yüz bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak.” yanıtını verdi. Mustafa Kemal Paşa, Halime Çavuş’tan nüfus cüzdanını istedi ve böylece onun aslında kız olduğunu anlamış oldu.

Kurtuluş Savaşı bittikten sonra da Halime Çavuş bir erkek gibi tıraş olmaya devam etti. Asker üniformasını da üzerinden çıkartmadı. Mustafa Kemal Paşa Halime Çavuşu Ankara’ya çağırttı. Ailesi bu durumdan tedirgin oldu ve Halime Çavuş’a Ankara’ya gitmemesi gerektiğini söyledi. Fakat Halime Çavuş ailesini dinlemedi ve Ankara’ya gitti. Mustafa Kemal Paşa’nın elini öptü. Mustafa Kemal, Halime Çavuş’u Çankaya Köşkünde on beş gün misafir etti. Latife Hanım ona çok misafirperver davrandı. Mustafa Kemal Paşa Halime Çavuş’a Ankara’da kalmasını teklif etti. Fakat Halime Çavuş, ailesinin kendisini bekleyeceğini söyledi. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa, “Ana babaya itaatli evlada saygı duyarım.” diyerek Halime Çavuş’un ailesinin yanına dönmesine izin verdi ve Halime Çavuş’a hediyeler vererek maaş bağlattı.

Halime Çavuş hiç evlenmedi. Kardeşi Hasan Kocabıyık’ın oğlunu evlat edinerek büyüttü. Hayatının son yıllarını doğum yeri olan Duruçay köyünde yatalak olarak geçirdi. 20 Şubat 1976’da, yetmiş beş yaşında vefat etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz