Evler Şairi Behçet Necatigil’den Evsiz Ruhlara Bir Hatırlatma

475

Şiirin sesine kulak verenlerin durup dinlemekten kendini alamadıkları şairler vardır. Behçet Necatigil, bizi bize kendimizden daha iyi anlatan, duygularımızı  tazeleyen ve incelten, hayal gücümüzü besleyen, düşüncelerimizi harekete geçiren bu şairlerden biridir. Onun mısralarında hayata dair pek çok şeyi buluruz, fakat her şairin olduğu gibi onun da şiirlerinde öne çıkan fotoğraflar var. Bu fotoğrafların başında “ev” gelir; en çok “ev”in ruhumuzda ve kültürümüzde taşıdığı anlamlar üstüne mısraları ile tanırız onu. Pencerelerin bazen içinden bazen dışından seslenen Behçet Necatigil, bugünün  postmodern insanını sarıp sarmalayan “evsizlik psikolojisi”nin tersine bir rüzgarla, dizelerini geleceğe salmıştır. Öyleyse onun hayatını ve sanatını tanımak bize, eve dair unuttuklarımızı hatırlatmak için iyi bir vesile olacak.

Behçet Necatigil, 16 Nisan 1916 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Babası Kastamonulu Hacı Mehmet Necati Efendi, annesi Bedriye Hanım’dır. Behçet Necatigil’in babası bir müderristir. Beyoğlu ve Beyoğlu ilçelerinde müftülük yapmıştır.asıl adı Mehmet Behçet Gönül olan şair, 1951 yılında mahkemeye başvurarak resmi olarak Necatigil soyadını almıştır.

Behçet Necatigil henüz iki yaşındayken annesini kaybetti. Bir süre anneannesinin evinde yaşadı. Babası ikinci evliliğini yaptı Behçet Necatigil bir süre sonra babasının yanına taşındı ve Beşiktaş’taki Cevriusta Okulu’nda ilköğrenimini gördü. Necatigil’in babası müfettiş olarak işe başlayınca aile Kastamonu’ya taşındı. Behçet Necatigil Kastamonu Erkek Muallim Tatbikat Mektebi’nde ilköğrenimini tamamladı. Orta öğrenimine Kastamonu Lisesi’nde başladı. Fakat bir süre sonra tüberküloz hastalığına yakalandığı için eğitimine ara vermek durumunda kaldı. Tedavi olduktan sonra orta öğrenimine Kabataş Erkek Lisesi’nde yeniden başladı.

Behçet Necatigil’in hastalığı onda bir duyarlılık oluşmasına neden oldu. Bu duyarlılık beraberinde yazma isteğini de getirdi. İlk şiiri lise yıllarında Varlık dergisinde yayımlandı. Yükseköğrenimini Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde gördü. Bu bölümde okurken Ali Nihat Tarlan ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi büyük hocalardan ders aldı. Divan şiirini ve Tanzimat şiirini yakından tanıma imkânına sahip oldu. Şair Cahit Külebi, öğretmen okulunda en iyi arkadaşlarından bir tanesi oldu.

1940 yılında yükseköğrenimini tamamladı. Edebiyat öğretmeni olarak ilk görev yeri olan Kars Lisesi’ne atandı. İklim koşulları nedeniyle hastalanınca Zonguldak’a tayin oldu. Bir süre sonra İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde çalışmaya başladı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Kabataş Erkek Lisesi’ne atandı. Burada Demiz Özlü, Hilmi Yavuz gibi önemli sanatçılara edebiyat öğretmenliği yaptı. 1945 yılında ilk şiir kitabı Kapalı Çarşı’yı yayımladı. Daha sonra Çevre, Evler, Eski Toprak gibi eserlerini yayımladı. Hayatı boyunca şairlik ve öğretmenliği bir arada yürüttü.

Behçet Necatigil 1972 yılında emekli oldu. Son günlerini evinde edebiyata yoğunlaşarak geçirdi. 13 Aralık 1979 tarihinde kanser hastalığı nedeniyle vefat etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz