Gezegenimiz İçin Savaşan 8 Mülteci

946

 Evlerinden uzakta sekiz mülteci, hala iklim değişikliği ile mücadelede kendi paylarına düşeni yapıyor. 

“Evimiz yanıyor! Hadi öyle davranalım” 

Bu, gençlik aktivisti Greta Thunberg’in hayatımızın mücadelesi olabilecek küresel iklim krizi üzerine çizdiği resim. Bu dövüş kaybedilirse her şeye mal olabilir ve kaybetmenin riskini, gerçekliğini mültecilerden daha iyi kimse bilemez. 

Savaş, şiddet ve zulüm yüzünden kaçan savunmasız mülteciler için, iklim tehdidi her zaman gerçekti. Dünya liderleri ve iklim aktivistleri, İklim Eylem Zirvesi için New York’ta toplanırken, birçok mülteci bu mücadeleye katılmak için devlet başkanı olma zorunluluğu olmadığını çoktan biliyordu. 

Şimdi iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle başa çıkmak için somut adımlar atıp, küresel mücadeleye aktif olarak katılan sekiz mülteciyle tanışın. 

Céline, Girişimci

Céline Semaan, çevresel sürdürülebilirliği moda endüstrisinin merkezine koymak için mücadele eden Brooklyn merkezli bir tasarım laboratuvarının kurucusu ve üç buçuk yaşındayken Lübnan’daki savaştan kaçan eski bir mülteci. 

Bir tasarımcı olan Céline, sahip olduğu şeylerin elinden kolayca alınabileceğini bilen eski bir mülteci olarak; güzel, anlamlı ve etik ürünler üretmek için derin bir sorumluluk duygusu hissediyor.

Celine, şu sıralar plastik ve tekstil atıklarını yeni malzemelere dönüştürecek bir sanayi tesisi kuruyor. 

Omar, Mısır’da Sudan Gençlik Lideri 

Omar, Nil üzerindeki plastik kirlilikle mücadele için çalışan 50 mülteciden biri. 800 yerli Mısırlı ile birlikte gönüllü olarak çalışan beş ülkeden gelen mülteciler, Kahire şehir merkezinde Nil’in kıyısında biriken yüzen çöp adalarının temizlenmesine yardım ediyor. 

Gönüllüler yalnızca bir günde 11,5 ton çöpü çıkarmayı başardı.

Sudanlı mültecilerin yerel halk ile bütünleşmelerine yardımcı olan bir gençlik grubunun kurucusu olan Omar, gönüllülerinin mültecilerle ilgili algılarını değiştireceğini umuyor. 

 “Bugün, gönüllüler eve geri dönecek ve ebeveynlerine farklı topluluklardan gelen mültecilerin Nil’i temizlemelerine yardım ettiklerini söyleyecek ve bu da bizi daha iyi anlamalarını sağlayacak.” 

Gharam, Lübnan’daki “Green Job” Çalışanı 

Gharam, Lübnan’ın 2015’ten bu yana ülkeyi sarsan çöp kriziyle başa çıkmak için kiraladığı ilk Suriyeli mülteci geri dönüştürücülerinden biri. Suriyeli kadın, Beyrut’un kirletici atık alanlarını azaltmayı amaçlayan yenilikçi bir projede ilk kez işe başladı. Gharam için bu iş, ev kirasını ödemekten daha fazlası. 

“Şu an atık krizleri var ve onlara yardım ediyoruz.” 

Bir milyondan fazla kayıtlı Suriyeli mültecinin yaşadığı Lübnan, dünya çapında herhangi bir ülkeden daha fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. 

Abraham, Ağaç Dikme Şampiyonu 

Abraham Bidal kaçtığı savaşı durduramazdı ancak şimdi kendisini ve diğer mültecileri ağırlayan toprağa bakabilir ve ağaç dikebilir. Abraham, ağaç dikimi savunucusu ve yeni ülkesinde çevreyi korumak için insanları teşvik ediyor. 

“Ağaç dikmek önemlidir, çünkü ağaçlar hayattır… Bir gün Güney Sudan’a geri dönersek, bu yeri bulduğumuz gibi bırakabiliriz.” 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uganda Hükumeti ile 2019 yılında 8,4 milyon ağaç fidesi dikmek ve yüzlerce hektarlık rezerv ve ağaçlandırma alanını eski haline getirmek için çalışıyor. 

Annick, Temiz Enerji Girişimcisi

Kigali, Afrika’nın en temiz ve en yeşil şehirlerinden biri olarak biliniyor, Annick gibi mülteciler de bu şekilde kalması için yardım ediyor. Burundian girişimci, temiz enerji gazı veya likit petrol gazı satan bir geçim kaynağı elde etti. Annick sadece finansal olarak bağımsız ve başarılı bir kadın girişimci olmakla kalmıyor, aynı zamanda temiz işler yaratarak yerel ekonomiyi de geliştiriyor.

Bu bir kazan-kazan-kazan durumu mülteciler, Ruanda ve çevre için. 

Teteh, Çöl Barınağı Yenilikçisi 

Cezayir’in güneybatısında bulunan çöldeki en savunmasız mülteciler için kumla doldurulmuş plastik şişelerden sığınaklar tasarlayan ve inşa eden genç mülteci Teteh ile tanışın.

Enerji verimliliği konusundaki ustalık derecesi ve yenilikçi ruhu sayesinde, Teteh’in dayanıklı barınakları, 40 yıl boyunca on binlerce Sahra mültecisinin yaşadığı sert çöl iklimindeki şiddetli yağışlar ve kuvvetli kum fırtınalarına karşı daha güçlü, daha sürdürülebilir bir alternatif olduğunu kanıtladı.

Green Tech’i Kucaklayan Rohingya Mültecileri

Myanmar’da yaşanan insanlık dışı şiddetten kaçan 740,000 Rohingya mültecisinden bir çoğu 2 yıllık süreçte insani yardımda kilit roller üstlendi.

Bu çalışmanın merkezinde ise toprak kaymalarına ve ani su baskınlarına elverişli düşük alanlarda yenilikçi ve kirletici olmayan teknolojiyle çevresel zararları dengeleme çabaları var.

Abdullah, Güneş Enerjisi Süpervisor’ü

Abdullah Suriye’de büyüyen ailesinin geçimini elektrikçi olarak rahatça sağlayabilirdi ancak şimdi bir mülteci ve beş çocuğunun babası olarak yeteneklerini Azrak’taki dünyanın ilk temiz-enerji kampında, güneş enerjisi tesisinde kullanmaya başladı.

Abdullah, yenilenebilir enerji konusundaki uzmanlığının gezegene hizmet ettiğini bilerek ailesini onurlu bir şekilde destekliyor. Aynı zamanda Suriyeli dostlarının evlerini aydınlatmasına, telefonlarını şarj etmesine ve yiyeceklerini soğutmasına yardımcı oluyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz