Hilmi Yavuz’un Hayatı ve Düşünce Dünyası

394

Hilmi Yavuz, kültür ve sanat meseleleriyle hem yakın dönem açısından hem derin bir geçmiş perspektifinde düşünen usta kalemlerimizden biri. Onun hem tanıtıcı, hem karşılaştırmalı hem de eleştirel nitelikteki eserleri okurun  başta tarih, felsefe ve edebiyat olmak üzere entelektüel birikimine büyük katkılar sağlayacak nitelikte. Bu bağlamda Hilmi Yavuz’un hayatı ve eserleri hakkında bilgi sahibi olmak önem kazanmaktadır.

14 Nisan 1936’da İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini yarıda bıraktı. İngiltere’ye gitti. BBC’nin Türkçe bölümünde çalıştı. Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne bağlı University College Felsefe Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli yayınevleri ve ansiklopedilerde görev aldı. Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazeteleri ve çeşitli dergilerde ‘Ali Hikmet’ imzasıyla inceleme, eleştiri ve denemeler yazdı.

Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı, Uygarlık Tarihi ve Felsefe okuttu. Şiire lise yıllarında başladı ve ilk şiirleri Kabataş Erkek Lisesi’nde edebiyat öğretmeni Behçet Necatigil yönetiminde çıkan ‘Dönüm’ dergisinde yayınlandı. Bu dönemde daha çok İkinci Yeni Akımının etkisinde imgeci şiirler yazdı. Dünyaya bakışı ve siyası düşüncelerinde yaşadığı değişiklik şiirlerine de yansıdı. Gelenekçilikle çağdaş bir bakışı kaynaştıran, biçim ve özün dengelendiği özgün, yoğun ve yetkin bir düzey sergiledi.

İslam mistisizmi, özellikle de tasavvuftan damıtılmış şiirle kendine özgü bir sözcük dağarcığı ve şiir dili geliştirdi. Halen Zaman gazetesinde kültür yazılarına ve Bilkent Üniversitesi, Türk Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.

Başlıca Eserleri:

Bakış Kuşu, Bedreddin Üzerine Şiirler, Doğu Şiirleri, Yaz Şiirleri, Gizemli Şiirler, Zaman Şiirleri, Söylen Şiirleri, Ayna Şiirleri, Hüzün ki En Çok Yakışandır Bize, Gülün Ustası Yoktur, Erguvan Şiirler, Çöl Şiirleri, Akşam Şiirleri, Yolculuk Şiirleri, Hurufi Şiirler, Büyü’sün Yaz, Felsefe ve Ulusal Kültür, Roman Kavramı ve Türk Romanı, Kültür Üzerine, Yazın Üzerine, Denemeler Karşı Denemeler, Dil’in dili, İstanbul Yazıları, Okuma Notları, İstanbul’u Dinliyorum, Modernleşme-Oryantalizm-İslam, Yazın-Dil ve Sanat, İslam ve Sivil Toplum Üzerine Yazılar, İnsanlar-Mekanlar-Yolculuklar, Özel Hayat’tan Küreselleşmeye, Budalalığın Keşfi, Kara Güneş, Sözün Gücü, Yüzler ve İzler, Geçmiş Yaz Defterleri, Ceviz Sandıktaki Anılar, Bulanık Defterler, Taormina, Fehmi K.’nın Acayip Serüvenleri, Kuyu, Küller ve Zaman, Kayboluş Şiirleri, Yara Şiirleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz