İnsanın İçine İşleyen Hikayeleri ile Dünyayı Güzelleştiren Heykeller

444

İnsanın İçine İşleyip Derin İzler Bırakan Anıtların Birbirinden Etkileyici Hikayesi

Tek kelime etmeden güçlü mesajlar veren bu taş, mermer ve diğer heykeller izleyicilerinde onlarca farklı duygu uyandırmakta çok başarılı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde birbirinden yaratıcı heykeller bulunuyor. Öyle ki sadece bu heykelleri görmek için dünyanın dört bir yanından seyahat eden gezginler var. Bu yaratıcı heykeller cadde ve sokaklarda olabildiği gibi bazen limanlarda parklarda hatta bir sokağın üzerinde havada asılı bir şekilde de çıkabiliyor karşımıza.

1. Nello & Patrasche:1872 tarihli Flander’in Köpeği isimli romanın karakterleridir.

Nello ve Patrasche, 1872 tarihli Flander’in Köpeği isimli romanın karakterleridir. Hikaye Hoboken ve Antwerp te gerçekleşir. The Cathedral of Our Lady v

Belçika’daki Lady Antwerp Katedralinin önündeki bu anıt ilk bakışta çok masum ve sevimli gözükebilir, ancak arkasında yatan hikaye biraz farklı bir bakış açısı sunuyor. Heykel, ünlü bir 19. yüzyıl masalının kahramanları olan Nello ve onun evcil köpeği Patrasche’ nin hayatını anlatır. Nello, yoksulluk ve açlıkla mücadele edereke geçirdiği hayatında birçok zorlukla karşı karşıya kalmıştır ve sonunda en iyi arkadaşı Patrasche ile dondurucu bir kış akşamının sabahında bu kilisenin önünde donarak hayatını kaybetmiş bir şekilde bulunur.

2. Expansion: Modern heykel dünyasının simgesi

Paige Bradley isimli heykeltıraş tarafında yapılmış olan bu eser spesifik bir hikayeyle ilişkili olmasa da aslında hepimizin içinde taşıdığı bir şeyi anlatıyor. Tam adıyla ilişkili olan “Expansion” hayatın içerisinde var olan yanlış anlaşılmalar, beklentiler ve yorucu ofis saatlerinin altında gömülü kalmış potansiyelimizin dışa vurumunu temsil ediyor.

Sanat eserinin sergilenmesi için uğraşırken sürekli reddedilen sanatçı, bir gün bu öfkeyle heykeli bir yerden fırlatmış ve sonrasında parçaları tekrar bir araya getirerek böyle bir eser ortaya çıkarmış. Sanatın bu çok yönlülüğü, bize onun nasıl her yönüyle hayatın bir parçası olduğunu gösteriyor.

3. Knotted Gun/ Düğümlü Tabanca: Silahsızlanma-Şiddetsizlik heykeli

New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde devasa bir Colt Python 357 Magnum tabanca var. “Şiddetsizlik” heykeli olarak da bilinen bu anıtın daha da büyük bir anlamı var. Bu bronz sanat, 1985 yılında şarkıcı John Lennon’un anısına arkadaşı Carl Fredrik Reuterswärd tarafından yapılmış The Beatles’ın kurucusu John, söylentilere göre kendi evinde vurularak öldürülmüştü.

4. Aşk/Love: Yetişkin Bedenine Hapsolmuş Çocuklar

Alexander Milov tarafından yaratılan bu heykel, ilk olarak Nevada’daki Burning Man’da sergilenmişti. Bu sanat eserinin çeşitli şekillerde yorumlanabilmesi şaşırtıcı, en yaygın olanları ise ayrı ebeveynleri bir arada tutan çocuklar, egolarını yenik düşen aşıklar ve çocukluklarında kaybolan yetişkinlerin sıradan hayatlarını anlattığı düşünceleri…

5. Les Voyageurs: Eksik Heykel Akımı

Fransa’nın Marsilya kentinde Fransız sanatçı Bruno Catalano tarafından yapılan Gezginler (Les Voyageurs), yeni bir liman için evden ayrılan her gezginin geride bıraktığı anılarını ve parçalarını anlatan bir heykeldir.

6. Hachiko Heykeli: Sadık bir köpeğin hikayesi

Hachiko, Ueno adında bir üniversite profesörü tarafından sahiplenilen dünya güzeli bir köpek, Hachi her gün Ueno’nun istasyona dönmesini bekler ve onunla eve gelirdi. Profesör serebral kanama nedeniyle işyerinde fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı, sonuçsa malum… Efendisinin artık geri dönmeyeceğinden habersiz olan Hachi, ölene kadar, her gününü Ueno’yu istasyonda bekleyerek geçirdi. Külleri ise Ueno’nun yanına gömüldü. Eğer hala izlemediyseniz 1987 yapımı filmini şiddetle öneriyoruz…

7. Ali ve Nino: Asla Kavuşamayan Aşıklar

Bakü’de 1918-1920 yıllarında Bolşevik işgalinin arifesinde Müslüman bir Azeri genci olan Ali Han Şirvanşir ile Hristiyan Gürcü kızı Nino Kipiani arasında yaşanan imkansız aşkı konu edinen bu anıt Tamara Kvesitadze tarafından dizayn edilmiş ve tüyler ürperten bir özelliği var.

Gürcistan Batum’daki bu heykeller her sabah saat 7.00’de birbirlerine dönerek kısa bir süreliğine öpüşüyor ve sonra yolları ayrılıyor ve kendi yollarına devam ediyorlar.

8. Nehrin İnsanları: Küçük Bir Tebessüm Oluşturan Heykel

Asıl adı People Of The River olan bu çocuk heykelleri, Singapur turu yaparken mutlaka görmeniz gereken heykeller arasında bulunuyor. Görenlerin yüzünde küçük bir tebessüm oluşturan bu heykel Chong Fah Cheong tarafından yapılmış. Denize atlayan çocukların bir resmini çekmeden Singapur turunuzu sonlandırmamanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz