Marjinal Yapılar: Dans Eden Ev

281
Mimar: Frank Gehry & Vlado Milunić
Yer: Prag, Çek Cumhuriyeti
Yapım yılı: 1994-1996

Dans Eden Ev (Dancing House), Çek Cumhuriyeti‘nin en çok turist alan şehirlerinden Prag’da inşa edilmiştir. Dünya çapında üne sahip bu yapıya biraz uzaktan bakıldığında adeta dans eden bir çifti andırır. Çevresinde yer alan onlarca barok ve gotik mimari arasında tek başına farklı bir görünüme sahip olması nedeniyle daha çok dikkat çekmektedir. Modern mimariye uymayan farklı tarzı bu yapıyı görülmeye değer kılmaktadır. Dekonstrüktivizm akımına uyan bir mimari stille inşa edilen yapı Prag’a gelen her turistin mutlaka uğrayıp önünde bir fotoğraf çektirdiği uğrak bir mekan haline gelmiştir.

1992-1996 yılları arasında tamamlan Dans Eden Ev (Dancing House), ünlü mimar Frank Gehry tarafından  tasarlanmıştır. Hollywood’un 1930’lu yıllardaki ünlü dans eden çifti Fred Astaire ve Ginger Rogers’ı andırdığı için Dans Eden Ev ismi verilen yapı, postmodern mimarinin önemli örneklerinden.

ING Bankası Prag’da yeni bir ikon yaratmak istiyordu, bu nedenle Gehry’nin neredeyse sınırsız bütçesi vardı. Bu sayede Gehry, dekonstrüktivist fikirlerini hayata geçirebildi. Dans Eden Ev, iki gövdeden oluşuyor. Birinci gövde, eğimli sütunlar ile desteklenmiş cam bir kule. İkinci gövde ise nehre paralel olarak ilerleyen, dalgalı bir yapıya sahip. Kalıplar ile oluşturulmuş bu dalgalı şekil ve pencerelerin çizgisel olarak hizalanmaması, binaya hareket ediyormuş etkisi vermekte.

Binanın, nehir ve önündeki meydan ile doğrudan bağlı olan zemin katında kafeler var. Yapının ikinci katından yedinci katına kadar ofisler bulunmakta. En üst kat ise, şehrin panoramik manzarasının da görülebildiği bir restoranı bulundurmakta.

Yapı, her biri farklı şekilde bulunan 99 beton panelden oluşmakta. Yapıda kullanılan diğer malzemeler ise prekast beton, çelik ve cam. Binanın üstünde ise ‘Medusa’ lakaplı bükülmüş bir metal yapı bulunuyor. Bu kubbe yapı ise metal çubukların metal bir mesh tabakası ile örtülmesiyle oluşturulmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz