Migren Ağrılarında Nane Tüketimi

197

En sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan baş ağrısı, farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenlerden birisi de migren olarak bilinmektedir. Oldukça şiddetli baş ağrıları ve beraberinde gelen mide bulantıları ile bilinen migren, farklı tedavi ve ilaç kullanımları ile minimum seviyeye indirilebilmektedir.

Hem migren nedeniyle hem de farklı psikolojik nedenler ile ortaya çoktan baş ağrılarında rahatlatıcı etkisi ile bilinen nanenin farklı uygulamaları mümkün olmaktadır.

Nanenin taze olarak tüketimi ferahlatıcı bir etki sunması sebebiyle hafif ağrılarda oldukça rahatlatıcı bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Buna ilaveten taze nanenin baş bölgesine maske şeklinde doğrudan uygulanması da baş ağrılarının sonlandırılmasına yardımcı olmaktadır.

Nanenin bir diğer tüketim şekli ise çay olarak içilmesidir. Taze nanenin demlenme usulü ile hazırlanması akabinde uyku öncesinde tüketiminin stresi azalttığı ve rahat bir uykuya destek olduğu bilinmektedir.

Fakat baş ağrılarının şiddetli ve sık meydana gelmesi durumunda mutlaka bir uzman desteği alınmalı ve klinik bir migren tedavisi sürecine başlanması önerilmektedir. Bu süreçte, stres ve kaygı durumlarından da uzak durulması tedavi süreçlerini destekleyici olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz