Mutlu ve Çalışan Anne Olmanın İpuçları

362

Anneliğin kolay halini duyanımız olmuş mudur? Sorunsuz ve sakin geçen bir anneliği… Ya da stressiz ve kesintisiz uykular? Peki ya çalışan anneler desem…

Evet anneliğin kendi başına oldukça çaba ve özveri isteyen bir hadise olduğunu düşünürsek çalışan anneler için durum biraz daha zor ve karmaşık bir hal alabilir.

Eğer evde küçük bir çocuğunuz varsa ve siz onu bırakarak işe gitmek zorundaysanız olası ağlama nöbetleriyle karşılaşmanız kaçınılmaz olur. Bu duygu girdabı annenin gün boyu kariyer ve annelik arasında git-gel yaşamasına sebep olur.

Çocuğun, annesinin işe gitmesini istememesi, bu yüzden ağlaması, hırçınlaşması anne için içinden çıkılmaz bir durum gibi görünse de; bu durum uzmanlara göre oldukça normal karşılanması gereken ve normal olan bir durumdur.

Burada önemli olan annenin çocuğa “paraya ihtiyacımız olduğu için çalışmalıyım” gibi cümleler kurmak yerine “şimdi işe gidiyorum, bende seni seviyor ve özlüyorum. İşten çıktığımda hemen yanına geleceğim” gibi cümleler kurması daha doğru olur. Çünkü çocuklar için para kazanmak ya da ihtiyaçların pek bir önemi yoktur. Onların ihtiyacı olan tek şey sevgidir. Çocuğunun üzülmesine sebep olduğunu düşünen anne yaptığının yanlış bir tercih olduğunu düşünerek suçluluk duygusuna kapılır.

Oysa uzmanlar annenin çalışmak istemesi çocuğunu ihmal ettiği ya da edeceği anlamına gelmez. Ama şunu gözardı etmemek gerekir. Çalışma sorumluluğunu alan anne bu kararının arkasında durmalı ve bundan sonra hayatı yönetim biçimini iyi planlamalıdır.

Destek almadan bu sürecin altından kalkmaya çalışmak yine yapılan en büyük yanlışlardan birsidir. Unutulmamalıdır ki bir insanın her şeyi yapması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Anne “mükemmel anne” olmaya çalışmak yerine mutlu olan ve mutlu eden doğru bir anne olmaya çalışmalıdır. Muhakkak eşinden ve bir yardımcıdan destek istemelidir. Gerekirse evde iş bölümü yapılmalı annenin kendisi için de zaman oluşturulmalıdır.

Çocuğa karşı kendisini suçlu hisseden anne eve geldiğinde zamanının çoğunu çocuğuna ayırır. Her dediğini yapmaya ve hatalarını görmezden gelmeye çalışır. Bu da sık yapılan bir diğer yanlıştır. Her dediği yapılan çocuk ileride sorumluluk almaktan kaçan ve karşılaştığı sorunları kendi başına çözemeyen ve doyumsuz kişiliğe sahip olur. Ayrıca çocuğa uzun zaman ayırmak yerine kaliteli zaman ayırmak hem çocuğun gelişimi ve anneye olan doyumu için hemde annenin kendisine zaman ayırabilmesi için oldukça önemlidir.

Annelik, kadın için özel ve kıymetli bir mertebe olmasına rağmen kuşkusuz başlı başına fedakarlık gerektirir. Günümüz şartlarında birde buna annenin çalışmasının eklenmesi anneliği daha da değerli kılar.

Anneliği zor ve karmaşık halden çıkarıp keyfe dönüştürmek kişinin kendisine zaman ayırması ve hayatı doğru planlamasıyla mümkün olur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz