OKUMADAN GEÇME LİSTESİ YAPANLAR İÇİN BİR ÖNERİ: FAUST

606

Goethe’nin Faust adlı eseri Dünya edebiyatının köşe taşlarından biri. Yazar, Unfaust adıyla 18 yaşında yazmaya başladığı eserini Faust I, Faust II şeklinde iki kısma ayırır. Eserin noktalanması ise 83 yaşında gerçekleşir. Faust’un varoluşu sorgularken yaşadığı kaos, modernitenin çarkları arasıdaki insanın serüvenine dair dikkat çeken ayrıntıları işaret eder. Gelin bu önemli referans eseri yakından tanıyalım.

Faust, ruh-beden, hayatın anlamı, dünya, Tanrı düşüncesi gibi konular etrafında düşünmeye çağırır bizi. Bir bilim insanı ve doktor olan Faust, bu meseleler etrafında kesinlik içeren biLgilere ulaşmak için çırpınır. Kadavraları inceler, astronomi ile ilgilenir, İncil’I tercüme etmeye çalışır. O, bir anlayışın insanıdır. Bir yandan da herkes gibi para kazanma kaygısı da taşır. Kitaplarla ve deney aletleriyle dolu odasında kendisini bütün yaşamdan kopmuş, yalnızlaşmış, hayatın anlamını bulmaktan uzaklaşmış bulur. Böyle bir hiçlik ve boşluk duygusu içinde araştırmalarını bir kenara bırakır. Odasından çıkarak hayata karışma, insanlarla ve doğayla hemhal olma ihtiyacı duyar. Faust’un Varoluşçu yönünü gösteren bu hamleleri dikkat çekicidir. Ruha ulaşmayı o güne kadar başaramamıştır. Rasyonel bir düşünce dünyasına sahiptir. Aslında tablo ile incelikli bir rasyonellik eleştirisi yapılıyordur. Tanrı’ya meydan okuyuşu bir sonraki adımda şeytanla pazarlığa girişmesine ve ona da meydan okumasına neden olur.

Eser boyunca Aydınlanma eleştirisi, modernitenin unsurları kullanılarak yapılır. Anlam arayışında Tanrı’nın iradesini ve insan kaderini şekillendirişini özmeye çalışır Faust. Bunun için Yuhanna İncili’ni tercümeye girişmiştir. Fakat daha ilk kısımda takılır kalır. “Başlangıçta söz vardı” cümlesi üzerine düşünür. “Söz”ün anlamını keşfe koyulur. Fakat bunu beğenmez ve “söz” yerine “eylem”i yerleştirir.

Şeytan Mefistofeles ise Faust’un kafasını karıştırır ve “söz” yerine “sözleşme”nin gelmesi gerektiğini savunur. Böylece hem okur, hem Faust, biraz sonra şeytanla yapılacak ve kanla mühürlenecek anlaşmaya hazırlanır. Anlaşma sonrası Faust ve Mefistofeles, dünya ve insan gerçeğini farklı cephelerden görmek için insanların, cinlerin, büyücülerin, cadıların vb. arasına karışırlar. Faust’u kaosun cazibesinde sürükleneceği maceralar beklemektedir…

SEMRA YAMAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz