“Online Alışveriş Bağımlılığı, Bir Ruh Sağlığı Bozukluğu”

646

Psikiyatristler, “kompulsif çevrimiçi satın alma bozukluğunun” kendi başına zihinsel bir hastalık olarak tanınması gerektiğini söylüyor.

İddia, Almanya’daki Hannover Tıp Fakültesi’nde psikoterapist olan Dr. Müller’dan geldi. Müller, meslektaşlarıyla birlikte online alışveriş bağımlılıkları için yardım isteyen 122 hastayla bir çalışma yaptı. Araştırma sırasında, bilim adamları bağımlılıkla mücadele edenlerin depresyon ve kaygı oranlarının normalden daha yüksek olduğunu keşfettiler.

 Araştırmacılar, çevrimiçi mağazaların, cep telefonu uygulamalarının ve eve teslimatın artmasıyla bağımlılığın arttığına ve “alışverişkolik” kavramına yepyeni bir boyut kattığına inanıyor. İnternet asla kapanmıyor, böylelikle alışveriş yapanlar evlerini terk etmek veya başkalarıyla iletişim kurmak zorunda kalmadan günün her saatinde kendini şımartabiliyor.

Çoğu zaman, çevrimiçi mağazalar aynı zamanda cadde mağazalarından daha geniş bir yelpazede teklifler sunarak, müşterilere daha uygun fiyatlarla daha kolay erişim sağlayabiliyor.

Alışveriş bozukluğu uzun zamandır bilinmekte ancak kendi başına bir hastalık olarak sınıflandırılmıyor. “Diğer belirlenmiş dürtü kontrol bozukluğu” kategorisine dahil ediliyor. Ancak, Dr. Müller ve ekibi, bu bozukluğun internet çağında yeni bir anlam kazandığına inanıyor. Alışveriş bozukluğunun çok uzun süre tanınmadığını ve ciddi zihinsel etkilere sahip olduğu düşünüldüğü için daha yoğun ilgiyi hak ettiğini iddia ediyorlar.

Comprehensive Psychiatry dergisinde yayınlanan makalede, özellikle online alışverişin bir şeyler satın almak ve para harcarken memnuniyeti sağlamak için bir döngüye sebep olabileceğine inanılıyor. Buna karşılık, bu istek, diğer psikiyatrik sorunlara da neden olabiliyor.

Hastalık,bireylerin ilişkilerinde zorluklara, borçlanmalarına aynı zamanda satın aldıklarını istiflemelerine neden olabiliyor.

Dr Muller; Şimdi alışveriş bozukluğunu ayrı bir zihinsel sağlık durumu olarak tanımanın ve internette bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmenin zamanı geldi. Bağımlılık yapan çevrimiçi alışverişin yaygınlığını gösteren sonuçlarımızın araştırmayı teşvik edeceğini umuyoruz.

Alışveriş bozukluğu, gereksiz alışveriş yapma, gereksiz öğelerin satın alınmasına direnme zorluğu ve kontrolsüz alışveriş nedeniyle mali zorlukları içeriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz