Renklerin Dilinden Anlar mısınız?

1205

Dünyayla iletişimimizin büyük bir kısmını iki göz merceğine borçluyuz. Peki ya bu merceklerin görme yetisini? İşte burada renkler çıkıyor karşımıza. Renkleri hayatınızdan çıkarın! Geriye ne kaldı? Hayatınızda açılacak boşlukları düşünün… Öyleyse renkler bizim için olmazsa olmaz. Üstelik renkler sadece dünyayı görmemizi, nesneleri ve varlıkları ayırmamızı sağlamıyor; aynı zamanda psikolojimizi şekillendiriyor, ilişkilerimizi düzenliyor, kısaca hayatı algılayışımıza etki ediyorlar. Nasıl mı? Renklerin dilini bilirsek bu soruyu cevaplayabiliriz.

Her rengin kendine has bir atmosferi ve çağrışım ekseni vardır. Bu eksen, kişisel özelliklerimize ya da geçmişimize bağlı olmanın yanında evrensel bazı niteliklerle birleşerek oluşur. Birer enerji noktası olan renkler, insanlar çeker ya da iter. Renklere olan yaklaşımımız, hangilerini sevip hangilerinden uzak durduğumuz kişiliğimize ve beğenilerimize dair sandığımızdan çok daha fazla ipucu veriyor.

Herkesin bir rengi vardır? Sizin ki hangisi?

 

Beyaz: Saflığın rengi, duruluğu, kirlenmemişliği, masumiyeti hissettiren renktir. Mükemmellik iddiasında tek bir toza dahi tahammülü yoktur beyazın. Bütünlüğün ve duruluğun peşindeyseniz renginiz beyaz olmalı.

Siyah: Ciddiyetin rengidir siyah. Bu yüzden bürokrasinin ve otoritenin kendini siyahta bulduğu görülür. Gecenin tonudur ve her şeyi örten, silen, saklayan yapısıyla siyah, gizemin ve korumacılığın işaretidir.

Kırmızı: Kanın ve bayrağın rengi kırmızı, tutkuyu, enerjiyi, hayatta kalma arzusunu, hareketi, sıcaklığı ve pozitifliği simgeler. Gücün, kararlılığın ve aşkın rengidir.

Sarı: Düşüncelerin ve bilgilerin ağırlığını taşır sarı. Mantığın, zekânın ve sağduyunun ağır bastığı bir atmosferi vardır. Güneşin, sonbaharın ve buğdayların rengi, bize sıcaklığı ve dinginliği bir arada vaat eder.

Yeşil: Doğanın rengi. Bu renge bağlıysanız doğaya düşkünsünüz demektir. Dengenin ve uyumun öncülüğünü yapan yeşil, sakinleştirici özelliğe sahiptir.

Mavi: Denizlerin ve gökyüzünün uçsuzluğunu taşıyan renktir. Derinlik ve ferahlık hislerini bir arada sunan mavinin güven verme, sorumluluk duyma ve dürüstlük ile yakından ilişkili olduğu görülür.

Mor: Mor renk kendine güvenin rengi olarak idealleri sembolize eder. Aynı zamanda hayal gücünün ve manevî olarak derinliğin, içsel yolculuğun işaretlerini taşır.

Pembe: Hayallerin rengi, sevgiyi, merhameti temsil eder. Çocukların pembeye olan tutkusu nereden geliyor sandınız?

Turkuaz: Ruhumuza dengeyi ve hayattan zevk alma hissini veren renklerin başında turkuaz gelir. Mutlu hissetmek istiyorsanız etrafınızdaki turkuazların yoğunluğunu arttırın.

Kahverengi: Güven vermenin bir rengi varsa o kahverengidir. Destek alma ve korunma güdümüz bizi bu renge yaklaştırır. Zenginliğin ve sağlamlığın sembolü olarak toprağın rengi olan kahverengine hayatınızda biraz daha fazla yer açın.

Turuncu: Neşeli günler için turuncu giyin. Yaşam enerjisini yükselten, sıcaklığı ve mutluluğu getiren bir renktir turuncu, haliyle sosyal ilişkilerde sempati uyandırmanın yolu da turuncudan geçiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz