Şehirlerin Üzerindeki Dev Kinetik Uçurtmalar

304

Rüzgarın en ufak hareketiyle adeta canlı bir form alan kinetik heykeller görenleri büyülüyor.

Bir gün evinizden çıkıp şehrin en ünlü meydanına gittiğinizi ve üzerinizde süzülen dev, sihirli bir uçurtmayı gördüğünüzü hayal edin. İşte Los Angeles’lı yaratıcı ekip Poetic Kinetics bunun gibi deneysel tasarımlar ve büyük boyutlu enstalasyonlar konusunda uzmanlaşıyor.

İşte ismi gibi şiirsel eserlere imza atan Poetic Kinetics’in en çarpıcı çalışması… 

Değişik teknolojileri ve materyalleri kullanarak, maceracı ve meraklı bir yaklaşımla daha önce denenmemiş olanı denemeye cesaret edip fark yaratmayı amaçlıyorlar. Canlı etkinliklerden sirklere uzanan birçok sektörde işbirlikleri yaparak ortaya muhteşem işler çıkaran grubun, özellikle de gerçeküstü kinetik heykelleri, şehirlerin üzerinde süzülen dev uçurtmalar gibi büyüleyici görünüyor.

Yeni yaratıcı ifadelerin peşinden giden Poetic Kinetics, yaratım süreçlerinde farklı dallardan bambaşka uzmanlık alanlarını bir araya getirerek alışılmadık ve akılda kalıcı eserler yaratmayı amaçlıyor. Bazen bir gecede bir meydana yerleştirdikleri kocaman bir enstalasyonla şehrin sakinlerine kocaman bir sürpriz yapıyor, bazen de Coachella gibi ünlü festivallere bolca Instagram’lanan dev maketler konduruyor.

Ekibin en dikkat çekici çalışmalarından biri olan, holografik bir materyal ve tellerle yaratılan Liquid Shard, Los Angeles’ın Pershing Meydanı’nda, yerden 4 ile 35 metre yukarı yükselen iki katmandan oluşan ve 1.400 metrekareyi kaplayan bir kinetik heykel.

Hem yerden hem de meydanı çevreleyen binaların pencerelerinden izlenebilecek muhteşem görüntüler ortaya çıkaran bu eser, Poetic Kinetics’in doğayı gözlemleyerek aldığı ilham sonucu, bulutların ve deniz bitkilerinin hareketlerini andıran salınımlarla rüzgarda adeta dans ediyor. 2016’da gerçekleştirdikleri bu özel enstalasyon, şehir merkezinin kaotik koşturmacasına, kontrast yaratan dingin bir ritim katıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz