Sevgi Dilinizi Keşfedin

801

Sevgiden bahsederken her birimizin farklı temsilleri bulunmaktadır. Bu sevgi temsilleri, ilişkiler içerisinde ortak bir anlamda buluştuğunda uyumlu birliktelikler oluştururken farklı sevgi göstergeleri anlaşılmadığında aynı ilişki çatışmalar yumağına dönüşebilmektedir.

Gary Chapman sevginin işlenme biçimlerini 5 kategoride incelediği 5 Sevgi Dili kitabında kategorileri şu şekilde oluşturmaktadır.

  1. ONAY SÖZLERİ
  2. NİTELİKLİ BERABERLİK
  3. HİZMET DAVRANIŞLARI
  4. ARMAĞAN ALMA
  5. FİZİKSEL TEMAS

Bireylerin sevgi gösterme biçimlerini 5 kategoride toplayan Gary Chapman; kendi sevgi dilini bilip, partnerinin sevgi dilini de konuşabilen çiftlerin birlikteliklerini daha sağlıklı bir biçimde yürüttüklerini ifade etmektedir.

1) Onay Sözcükleri

Bu sevgi dili kategorisinde olan bireyler, sevildiklerini, onay sözcüklerinden anlarlar. Örneğin, seni çok seviyorum sözünü duymaktansa, sen çok anlayışlı bir eşsin sözünü duymayı tercih ederler. Partnerlerine sevgilerini de aynı yolla ifade ederler.

2) Nitelikli Beraberlik

Sevgiyi bu yolla ifade eden bireyler, sözcüklerden çok birlikte geçirilen özel vakitlere ihtiyaç duyarlar. Örneğin, partneri ona özel bir hediye aldığında ben hediye istemiyorum seninle karşılıklı oturup sohbet etmek istiyorum cevabını verebilirler. Bu sevgi dilini konuşanlar, sevdiği insanlara özel vakit ayırmak için fedakarlık yapmayı, seni seviyorum kalıbıyla eşleştirirler.

3) Hizmet Davranışları

Toplumumuzda annelerin en çok kullandığı sevgi dili, hizmet davranışlarıdır. Sevdikleri insanlar için yemek yapmak, onların işlerini kolaylaştırmak bu kategori içerisindeki bireyler için sevginin karşılığıdır. Örneğin sevgi dili hizmet davranışı olan bir erkeğin evlilik hayalinin temel figürü ‘akşam eve geldiğimde bana bir sıcak çorba yapsa’ şeklinde ifade edilmektedir.

Yeni Sevgi Sözleri

4) Armağan Alma

Bu sevgi dili kategorisinde yer alan bireyler, sevdikleri kişiler için özel hediyeler hazırlamaya, gezip gördükleri yerden hediyeler seçmeye meyillidirler. Sevgisini armağan alma diliyle ifade edenler için hatırlıyor ve hatırlanıyor olmak, önem arz etmektedir. Örneğin, bana bir kez bile hediye almadın sitemini partnerine yapan birey sevildiği hissinde şüpheye düştüğünü belirtmeye çalışmaktadır.

5) Fiziksel Temas

Sevgi dili fiziksel temas olan bireyler, sevdiklerine sarılma ihtiyacını çok baskın hissetmektedirler. Konuşurken omuza dokunmak, elini tutmak isterler. Öfke ve kaygı anlarında da fiziksel temas yoluyla rahatlarlar. Örneğin, fiziksel temas dilini kullanan bir partneriniz varsa onunla ilgilendiğinizi söylerken elini tuttuğunuzda yaşadığınız krizlerin içerisinden çıkmanız çok kolay olacaktır.

Bu sevgi dilleri her birimizde birden fazla olacak şekilde bulunmaktadır, hem fiziksel temas hem de armağan alma dilini kullanıyor olabilirsiniz. Fakat tüm sevgi dillerinden birisinin  daha baskın olma durumu birincil sevgi dili olarak ifade edilmektedir.

İlişkiniz içerisinde partnerinizin ve kendinizin birincil sevgi dilinizi tanımanız, anlamayı ve anlaşılmayı daha sağlıklı kılacaktır. Örneğin, “ben senden hediye istemiyorum, bir çift tatlı söz söyle yeter.” diye sitem eden eşinizin aslında sizin gösterdiğiniz sevgiden doyum almadığının farkına vararak onun ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz daha kolay olacaktır.

Ya da kendinizi ifade ederken, seni seviyorum ama ben sana sarılarak bunu ifade etmeyi seviyorum dediğinizde daha anlaşılır bir iletişim kurmuş olacaksınız.

Her sevgi içinde bulunduğu ortam ve kullanıldığı sembol ile hissedilir hale gelir, peki ya siz sevgi deponuzu ne şekilde dolduruyorsunuz?

Büşra ÖZDEMİR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz