‘Stres’ Kelimesine Eş Değerde 20 Türkçe Kelime

826

Son dönemde sosyal medya hesaplarında davudi sesi, hoş nidası, biraz nükteli biraz acılı sözleri ile dil üzerine konuşmaları sonucu hepimizin bir yerde denk gelmişizdir: Avukat Hayati İnanç’a….

Denizli 1961 doğumlu olan, bizim için Divan Edebiyatından güzel seçkinlerle dinlediğimiz Hayati İnanç aslında bir avukat. 1984 İstanbul Hukuk mezunu. Avukatlığın yanı sıra yayıncılık, yöneticilik, denetçilik, öğretmenlik ve sunuculuk yapmakta.

Her Türk Erkeğinin Ezberinde 10 Beyt Olmalı

“En değerli iş insana yatırım” amacı ile çalışan Hayati İnanç, klasik eserlerden edindiği heyecanı, her fırsatta her yaştaki dinleyici ile paylaşmak, özellikle gençlerle paylaşmak hayat tarzı olmuş. “Can Veren Pervaneler” isimli hem 5 kitabı bulunmakta hem de bir televizyon programını hazırlayıp sunmakta.

Ve altına imza atacağımız güzel bir tavsiye vermekte:

“Her Türk erkeği günde usta işi bir gazel okumalıdır ve her Türk erkeğinin ezberinde 10 beyt yer almalıdır.” demektedir.

 

Bir Stres Kelimesine 20 Eş Değerde Türkçe Kelime

Divan edebiyatı aşığı hayati İnanç bir programda okuduğu şiirde “stres” kelimesi yerine “hicran” kelimesini birazda bilerek kullanıyor. Sunucunun bu kelimeyi neden kullandığı sorusuna karşılık olarak Hayati İnanç şu cevabı veriyor:

“Batı dillerinden alınan bir kelimenin her duyguyu ifade etmesine anlam veremiyorum.  Şimdi bakıyorsunuz kaç tane duygu halini tek kelimeye sıkıştırmışız. Ne olursa stres diyoruz; Tuttuğu takım kaybetmiş stresli, adamın anası vefat etti stresli, hava bulutlu stresli, tuttuğu takım yenilmiş stresli, oy verdiği siyasi parti muhalefette kalmış stresli, terk edilmiş stresli, yağmur yağmış stresli, işi yoğun stresli. Yok artık.

Bu kadar farklı duygu aynı kelimeyle nasıl ifade edilsin. Edilemiyor işte, insanlar kendisini anlatamıyorlar o yüzden.

Stres yeni bir kelimedir, amma bakın klasik Türkçede buna mukabil terazinin öbür kefesinde neler var:

    1. Gerilim,
    2. Melal,
    3. İnkisar,
    4. Gam,
    5. Gussa,
    6. Keder,
    7. Izdırap,
    8. Kasvet,
    9. Hüzün,
    10. Kahır,
    11. Yeis,
    12. Efkar,
    13. Tasa,
    14. Dert,
    15. Elem,
    16. Üzüntü,
    17. Sıkıntı,
    18. Kaygı,
    19. Enduh,
    20. Dilhun gibi…

Bu 20 kelime varken neden bunların hepsini yok sayıp sadece stres ile yetinelim. Bu kelimeleri kullanmak bizim en doğal hakkımız. Bunlar benim kullanımıma âmade, bunlar benim, bin yıldır benim iken hepsini unutup, stress kelimesi var diye onunla derdimi anlatmaya çalışırsam, neticede ben strese girmez miyim Allah aşkına.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz