Sürprizlerle Dolu ‘Parazit’ Filmi Hakkında Her Şey

108

Dünya Çapında Pek Çok Ödül Kazanan Güney Kore Yapımı ‘Parazit’ Filmi Hakkında Her Şey

Altın Küre’yi aldıktan sonra dikkatleri daha da üzerine çeken, 6 dalda Oscar adayı Güney Kore yapımı Parazit filmi hakkında bilinmesi gereken her şey.

Dünya çapında pek çok ödül kazanan, Altın Küre’yi aldıktan sonra dikkatleri daha da üzerine çeken, 6 dalda Oscar adayı Parazit, SAG Ödülleri’nde de En İyi Oyuncu Kadrosu büyük ödülünün sahibi oldu. Bombshell, The Irishman, Jojo Rabbit, Once Upon a Time in Hollywood gibi ses getiren Amerikan yapımı filmleri sollayarak ezber bozan Güney Kore yapımı film, 92. Oscar Ödülleri’nin de en büyük favorilerinden biri. İşte, pek çok eleştirmen tarafından sadece 2019’un değil 2010’ların da en iyi filmleri arasında gösterilen Parazit filmi hakkında her şey.

SAG’da büyük ödül

Altın Küre’de Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazanan; En İyi Film, En İyi Uluslararası Film, En İyi Yönetmen gibi ana kategoriler ile En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Kurgu olmak üzere 6 dalda Oscar adayı olan Parazit (Parasite) filmi dün gece de 2020 SAG (Screen Actors Guild-Ekran Oyuncuları Birliği) Ödülleri’nde büyük ödülü kazandı.

Akademi tarihine geçti

Time dergisi tarafından yılın en iyi 10 filminden biri seçilen ödül avcısı Güney Kore yapımı Parazit, pek çok Hollywood yapımının önüne geçti. Oscar ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Uluslararası Film dallarına aynı anda aday olan 6. film olarak Akademi tarihine adını yazdırdı.

Altın Palmiye kazandı

Aynı zamanda hikayesini de yazan Bong Joon-ho tarafından yönetilen, 2019 yapımı film, geçen yıl Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye kazandı. Bu ödülü alan ilk Kore filmi unvanını da elde etti. Film, 2013’teki Mavi En Sıcak Renktir filminden beri ödülü oy birliğiyle alan ilk film olma özelliğini de taşıyor.

Kara komedi ve gerilim filmi

Korece adı ‘Gisaengchung’ olan kara komedi, gerilim türündeki filmin senaryosu yönetmen Bong Joon-ho ve Han Jin-won’nun elinden çıkma. Başlıca oyuncuları Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam.

Özenli çekim

Filmin 18 Mayıs 2018’de başlayan çekimleri 77 gün sonra tamamlandı. Filmin ödüllü sanat yönetmeni Lee Ha-Jun, çekimler sırasında ışığın geliş açısına özel bir önem verdi, hatta bunun için setin yerini güneş ışığının geliş açısına göre sürekli değiştirdi.

150 milyon dolar hasılat

Güney Kore tarihinin en yüksek hasılatlı filmleri listesinde 3’üncü sırada yer alan Parazit, Altın Küre’yi kazanmasının ardından dünya çapında elde ettiği hasılatı 150 milyon doların üstüne çıkardı. Filmin bütçesi ise 11 milyon dolardı.

Film ne anlatıyor?

Parazit, yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak girişi etrafında sınıf farklarını, kapitalizmi ve aile ilişkilerini ele alıyor. Bir tarafta soyla gelen servetin klasik bir tablosunu sergileyen Park ailesi, diğer tarafta ise sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip olmayan Kim ailesi var. Şans veya kader sonucusu bu iki ev halkı bir şekilde bir araya geliyor ve Kim ailesi altın bir fırsatın varlığını hemen seziyor.

Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim ailesi çocukları, öğretmen ve sanat terapisti görevleriyle kendilerini Park ailesinin arasına çabucak yerleştiriyor. Kim’ler ‘vazgeçilmez’ lüks hizmetler sunarken, Park’lar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine karşı kaybediyor. Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşıyor. Asalak bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettiği konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak veriyor. Bu mücadele Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit ediyor. İki aile arasında başlayan mücadeleye kan ve gözyaşı dahil oluyor.

Filmin yönetmenine ilham veren filmler

Filmin yönetmeni Bong Joon-ho, Parazit’i çekerken ve yazarken kendisine ilham veren filmleri şöyle sıraladı: Hanyo (The Handmaiden-1960), Seremoni (La cérémonie-1995), Que la bête meure (The Beast Must Die-1969), Genç Hizmetçiler (The Servant-1963), Sapık (Psycho-1960).

Eleştirmenlerden tam not

Parazit, pek çok film eleştirmeni tarafından sadece 2019’un değil 2010’ların en iyi filmleri arasında da değerlendirildi.

Mini dizi oluyor

Parazit ile ilgili gelen en son haber, mini diziye dönüştürüleceği. Yönetmen Bong Joon-Ho projeyle ilgili “Senaryoyu yazarken iki saatlik bir filme aktaramayacağım kadar çok fikrim vardı. Daha fazla süreye sahip olsaydım bu hikayeleri anlatabilme yetisine sahip olabileceğimi biliyordum” dedi.

Yönetmen ayrıca, “Televizyon sektörünü çok tanımıyorum. Bu projeyi mini bir dizi gibi, filme koyamadığım hikayelerin daha derinine inerek genişletilmiş versiyonu olarak düşünüyorum” ifadesini kullandı. Mart ayında çekimlerine başlanması beklenen dizinin İngilizce mi Korece mi yayınlanacağı ise henüz belli değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz