Ters Çaba Kuralı Hayatımızı Nasıl Etkiler?

348

Ters çaba kuralı, hayatta olmasını istemediğimiz şeylere odaklanmamız sonucunda korktuklarımızın başımıza gelmesini açıklar.

Beyin, yapısı itibariyle çok fazla düşünülen duyguların gerçekleşmesini sağlamaktadır. Örneğin topluluk önünde konuşma yapacak birisinin sürekli heyecana odaklanması, sahne anında daha fazla heyecanla başa çıkmasına neden olmaktadır. Ya da sınav esnasında karnı ağrıyacağına inanan bir öğrencinin karın ağrısıyla karşılaşma ihtimali daha yüksek olmaktadır.

Beyin sinyalleri, gönderilen mesajı doğrudan alır. Ters çaba kuralında da düşünülen olumsuz duygular beynin algıladığı ilk sinyallerdir. Bu yüzden heyecanlanmamayı önlemek isterken aslında heyecan duygusuna daha fazla çağrışım yapmaktayız.

Ters çaba kuralı ile işlemekte olan beynin, olumsuz çağrışımlara da açık olduğu bilinmektedir. Bazı insanların, “her işim ters gidiyor”, “ben çok şanssızım” gibi söylemleri beynin olumsuz çağrışımların etkisi altına girdiğini göstermektedir.

Ters çaba etkisi altında kalmamak için atılması gereken ilk adım ise düşünceleri olumluya çevirmektir. Örneğin bir iş görüşmesine girmeden önce, kesin yine çok kötü geçecek demek yerine, her seçenek birbirinden farklıdır ve bu görüşme olumlu geçebilir, cümlelerini kullanarak beyin sinyallerini olumluya çevirmek gerekmektedir.

Başka bir örnek ise yaşanan hastalık durumları ile ilgilidir. Hasta değilim demek yerine, iyi hissediyorum demeli ve beynin algıladığı ilk kelimeleri olumlu seçmek gerekmektedir.

 

Büşra ÖZDEMİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz