Türkiye’nin En Yavaş Şehirleri Hangileri?-GALERİ

855

1999’da ortaya çıkan Yavaş Şehir (Cittaslow) fikri, günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumda. Bir şehrin bu şekilde adlandırılabilmesi için, yetmiş ayrı kriteri sağlaması gerekiyor. Bu kriterler; çevre, altyapı, kentsel yaşam, turizm politikaları gibi farklı alanlarda yoğunlaşıyor. Bunların yanında; sanat, sosyal uyum, misafirperverlik gibi politikalar da esas alınıyor.

Yavaş şehir unvanı almak isteyen kent, başvurusunda bu hususlara uygunluğunu belgeliyor. Eğer bu belgeleme olmazsa maalesef unvanı alamıyor. Belirlenmiş olan kriterler; bir şehirde sürdürülebilir, sakin bir hayatı hedefliyor.

Küreselleşmenin etkisiyle şehirler hızlı çalışılan, hızlı yaşanılan ve üretmekten çok tüketen, kendi kendine yetmeyen yaşam alanları haline gelmiştir. Kentler, kuruluş amaçları olan insanların bir arada güven içinde yaşadıkları yerler olmaktan çıkmış, insanların daha hızlı hareket etmeleri ve daha hızlı çalışmaları için tasarlanan mekanlara dönüşmüştür.

İnsanların birbirlerinin sıcaklığına sığındıkları, sosyalleştikleri, el emeklerini birbirlerine sundukları sosyal korunaklar olmaktan gittikçe uzaklaşan kentler, insanların tüketim için yaşadıkları sahneler halini almıştır. Yaşamın hızlanması sonucu insanlar daha hızlı yemek yemek, daha hızlı alışveriş yapmak, gidecekleri yere daha hızlı varmak için belli bir tempo içinde koşturup durmaktadırlar.

Bu yaşam tarzı modern insanda depresyon, kalp hastalıkları ve kanser gibi birçok hastalığa neden olmasının yanı sıra; kentleri de sürdürülemez hale getirmiştir. Hızlı yaşam tarzının oluşturduğu kentler artık kendi kendine yetmemektedir. Bu kendi kendine yetmeyen kentler de, sadece yakın çevresindeki değil, dünyanın birçok köşesindeki kaynakları, üstelik binlerce kilometre uzaklıktan getirterek yok ederken, aynı zamanda hem doğayı hem insanları tüketmektedir.

Tüketim odaklı hayatın insanlara mutluluk ve huzur getirmediği, insanların farklı bir yaşam biçimi aramaları kentsel boyutta Cittaslow hareketini ortaya çıkarmıştır. Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunmaktadır.

Popüler kültür de denilen bu yaşam biçiminden çok farklı bazı yerlerin keşfi ile 1999 yılında İtalya’nın Greve’in Chianti isimli şehrinin belediye başkanı olan Paolo Saturnini’nin fikir babası olduğu Cittaslow hareketi başladı. Cittaslow bir çeşit uluslararası belediyeler birliği olarak kurulsa da bu harekete gönül veren kişiler tarafından bir organizasyona dönüştürülerek dünyanın çeşitli ülkelerindeki “sakin şehir”leri keşfetmeye başladılar.

Türkiye’de de faaliyet gösteren cittaslow hareketi, temel hedeflerinin yavaş yemek felsefesini kentsel boyuta taşımak olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrileri Hangileri?

İşte yakın zaman öncesine kadar sayıları 9 olan ama yeni eklenen şehirlerle 14’e yükselen Türkiye’nin en sakin şehirleri;

Muğla İli Ula İlçesinde Bulunan Akyaka Mahallesi

Araştırmamızın sonucunda ulaştığımız Türkiye’nin En Yavaş Şehri listesinde yer alan ilk lokasyonumuz Muğla. Muğla’da bulunan eşsiz doğası ile Gökova Körfezindeki saklı bir cennet gibi Akyaka. Özellikle yazın serin olması ile bilinen ve yeşil örtüsü neredeyse hiç kaybolmayan bu yerde tek tip yapı zorunluluğu var. Yapılar ahşap ağırlıklı.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Isparta Eğirdir

Isparta ili sınırları içinde bulunan Eğirdir ilçesi en önemli zenginliği olan Eğirdir Gölü ile tanınır. Yaşantısı ile Türkiye’nin En Yavaş Şehri ünvanına aday bir yer Eğirdir. Göl içinde tapusu Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilen Can Adası adında bir de adacık vardır. Gölün rengi gün boyu değişir. Eğirdir’de eşine az rastlanan kasnak meşesi ve sığla ormanları da vardır.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Isparta Yalvaç

Denizden yüksekliği 1100 metre olan Yalvaç 1415 km2’lik yüzölçümü ve 20 bin civarında nüfusu ile şirin bir ilçedir. Pisidia Antiokheia Antik Kenti, Leblebiciler Camii, Men Kutsal Alanı, Kaya Mezarları, Eski Hamam, Hoyran Gölü ve Limnea Adası görülesi zenginlikleridir.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Sinop

MÖ 412 – MÖ 323 yılları arasında yaşamış ünlü Yunan filozof Diyojen Sinop’ta dünyaya gelmiş. Diyojen tüm insanlara elinde olanla yetinmeyi ve mutlu olmayı, elinde olmayanlarla ilgili de kafa yormamayı öğütler. Diyojen’in bu öğütlerinden yola çıkarak Türkiye’nin En Yavaş Şehri listemizde Sinop’a da yer evrmeyi doğru bulduk.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, fiziki gelişmişlik noktasında ve altyapı yatırımlarında birçok şehirden daha geride ancak insanları ne hikmetse çok mutlu. Yapılan araştırmalarda en mutlu şehir insanının Sinop’ta olduğu görülmüş.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Çanakkale-Gökçeada

Çanakkaleye bağlı bir ilçedir ve Türkiye’nin yüzölçüm olarak en büyük adasıdır. Höyükleri, Marmaros Şelalesi, Sakızlı muhallebi ve bademli kurabiyesi, tuz gölü çamuru bir de Mustafa’nın Gayfe’si için gidilmeli.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Şanlıurfa-Halfeti

Şanlıurfa şehir merkezine 100 km mesafededir ve 40.000 nüfusu, tarihi dokuları ile el değmemiş tarihi bir coğrafyadır. Rumkale ve Feyzullah Efendi Konağı her yıl çok sayıda turistin merakla gezdiği yerleridir.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Ordu-Perşembe

Geçmiş yüzyıllarda adı Satılmış olan yerleşim yeri her perşembe günü kurulan büyük pazar nedeniyle halk arasında Perşembe olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Perşembe şirin bir sahil kasabasıdır.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Artvin-Şavşat

1317 km2’lik bir arazi üzerine kurulu olan Şavşat her yanında yüksek dağlarıyla bol oksijenli bir şehirdir. İlçe merkezinin denizden yüksekliği 1100 metredir. İlçenin turizmde en dikkat çekici özelliği sıcak su kaplıcasıdır. Çermik-Çoraklı köyü sınırlarında yer alan bu kaplıcanın özellikle romatizmal hastalıklara iyi geldiği biliniyor.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: İzmir-Seferihisar

İzmir’in 30 ilçesinden biri olan Seferihisar tarihin, denizin ve doğanın iç içe geçmiş en güzel örneklerinden biridir. İlçe merkezinde Selçuklular ve Osmanlılardan kalma tarihi camiler vardır. Ayrıca şehirde tarihi 10 kadar da tümülüs (höyük) vardır. Seferihisar’ın yakın tarihle ilgili önemli anılarından biri Kore Savaşlarına katılan Türk Askerlerinin (1951 ve 1960 yılları arasında savaşa katılan) hazırlık eğitimlerini bu şehirde yapmalarıdır.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Sakarya-Taraklı

Yemyeşil bir doğa içinde yer alan ve uzun yıllar boyunca ayakta kalmayı başarabilen Taraklı Evleri 3 asırlık bir geçmişe sahiptir. İlçe merkezi nüfusu 5000 civarındadır. Türkiye’nin en küçük ilçelerinden biridir.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Erzurum-Uzundere

Erzuruma bağlı Uzundere ilçesi derin ve uzun vadiler içinde eşsiz bir doğal güzelliğin merkezinde kurulmuştur. İlçe nüfusu 10 bin civarındadır. 840 km2 yüzölçümüne sahip olan ilçe 3000 yıllık bir geçmişe ve tarihi dokuya sahiptir.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Kırklareli-Vize

İstanbula karayolu ile 1.5 saat mesafede bulunan deyim yerindeyse el değmemiş bir coğrafyadır. İlçenin nüfusu 15 bin civarındadır. Tarihsel dokunun korunduğu ve doğal güzelliklerinin göz kamaştırdığı Vize ilçesi şirin bir ilçe olarak öne çıkar. 1849 yılında Vize’de dünyaya gelen ve ünü tüm dünyaya yayılmış olan yazar Georgios VİZYENOS Vize için ‘’Trakya’da bir çok kasaba var ama Vize kadar güzeli yok.’ demiştir.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Aydın-Yenipazar

Kurtuluş Savaşı döneminde dillere destan mücadeleler veren ve bir çok şehrin kurtulması noktasında ilk kıvılcımı yakan Yörük Ali Efe’nin memleketi Yenipazar Aydın’ın güzel bir ilçesidir. Yenipazar ilçesi tüm özellikleriyle tipik bir anadolu kasabasıdır. Bu durum sadece fiziki olarak dokunun korunması değil kültürel olarak da böyledir. Bir çok şehirde unutulmuş yüzlerce gelenek Yenipazar’da yaşatılmaktadır.

Türkiye’nin En Yavaş Şehrinden: Bolu-Göynük

Eski kiremitler, cumbalı pencereler, çatı alınlığı, ilgi çeken kapı tokmakları ile bezeli evleri ile ünlü Göynük bambaşka bir Dünya’da yaşıyormuş hissi veriyor. Sokaklarda çocuk sesleri, camiye gidip gelen yaşlı amcalar ve evinin bahçesinde tarhana yapmaya çalışan kadınlarla tarihi ve geleneksel dokunun günümüze kadar korunduğu Göynük sakin şehir ilan edilmesinden sonra bir çok kişinin dikkatini çekmeye başlamış.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz