Türkiye’nin Venedik’i Olarak Bilinen Kasaba…

427

Avrupa’nın en güzel 30 kasabasından biri seçildi! Türkiye’nin Venedik’i olarak biliniyor…

Evliya Çelebi’nin ‘Ruhaniyetli bir şehir’ dediği ve ilk seyahatini gerçekleştirdiği yer Bursa… Özellikle Avrupa’nın en güzel kasabaları arasında gösterilen, yaklaşık 2 bin 600 yıl önce yaşamın başladığı Nilüfer ilçesindeki Gölyazı hafta sonu sessiz sakin tatil isteyenlerin uğrak adresi…

İşte size Avrupa’nın en güzel 30 kasabasından biri seçilen Gölyazı gezilecek yerler rehberi…

Küçücük bir yer Gölyazı… Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bu kasaba, tarihi adı Apolyont olan Uluabat Gölü‘nün kucağında bir yarım ada ve adada sürdürüyor yaşamını. Tarihi milattan öncelere kadar dayanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa’nın Nilüfer Belediyesi öncülüğünde devam eden kazılarda ortaya çıkarılan buluntulara göre, yaklaşık 2 bin 600 yıl önce yaşamın başladığı Gölyazı, eşsiz doğal güzelliğiyle ilgi görüyor.

Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA) tarafından ‘Avrupa’nın en güzel 30 kasabası’ arasında gösterilen, yağışların fazla olduğu dönemlerde göl suyunun yükselip evlerin önüne kadar gelmesinden dolayı kasaba ‘Küçük Venedik’ olarak adlandırılıyor.

Yarımada üzerine kurulu mahalle, ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla ziyaretçi ağırlasa da kışın da görsel şölen sunuyor.

Gölyazı’ya gelen ziyaretçiler, talebe göre gölde balıkçı ve saltanat kayıklarıyla gezinti yapabiliyor.

Gölyazı’da neler yapmalı?

Rum evlerinin Türk evleriyle kucaklaştığı adada caminin önünden başlayarak bir daire çizebilirsiniz. Ucunda göl manzarası olan sokak aralarında kaybolarak geçirebileceğiniz bir öğleden sonrası bekliyor sizi.

1890’da mübadele öncesi Rumların yaptığı ancak yarım kalmış bir kilise iskeleti de gezilebilecek yerlerden.

Ağlayan çınar

Kasabanın göl manzarasına en çok doyulacak yeri Biyolog Mehmet Okatan’ın iki yıl uğraş verdikten sonra Karayolları’nı ikna ederek uluslararası anıt ağaç işareti taşıyan ‘Ağlayan Çınar’ tabelasını koydurmayı başardığı ağacın 400 metrekarelik gölgesi.

Peki Gölyazı’ya kadar gelmişken Bursa’da başka nereleri gezmeli?
Evliya Çelebi’nin ‘Ruhaniyetli bir şehir’ dediği ve ilk seyahatini gerçekleştirdiği yer Bursa…

Hangi mevsimde giderseniz gidin size mutlaka en güzel özellikleriyle kucak açacak. İşte Gölyazı dışında diğer alternatifler..

Sırlarıyla Ulu Camii

I. Bayezid tarafından yaptırılan Ulu Camii usta işçiliği ve görkemli duruşuyla dimdik ayakta duruyor. Osmanlı tarihinin ilk mimari örneklerinden biri olan cami, şehrin dini kimliğinin en önemli parçalarından…

Camide dikkat çeken en önemli sırların başında ‘vav’ harfi yer alıyor. Vav harfinin uç kısmında lale motifi bulunuyor. Üstelik vav harfinin ön kısmında ise eski dönem de Hz. Hızır’ın namaz kılmış olduğu bölüm yer alıyor. Kısaca belirtmek gerekirse buradaki insanları rahatlatan manevi hava insanlara hem huzur hem de mutluluk veriyor.

Çinilerin şehri: İznik

Bursa’ya gelmişken tarihteki önemli yeriyle İznik’i görmeden olmaz. Eğer bir yer İstanbul’a yakınsa, gönüllere huzur veren bir gölün kenarında konuşlanmışsa ve muhteşem bir tarihe sahipse ziyaretçi akınına uğramasını beklersiniz değil mi? Oysa ki, tam tersi oluyor ve hem yerli hem de yabancı turistlerin çoğu burayı ıskalıyor. İznik’e yaklaştıkça etrafı çeviren surlardan ötürü İstanbul’un minyatürüne varıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Bizans, Anadolu Selçuklu Devleti gibi güçlü devletlere ev sahipliği yapmış İznik her yeriyle tarih kokuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz