Üniversitelerden 7.000 Kitap Çalan Hırsız Yakalandı

270

İskoçya’daki üç farklı üniversitenin kütüphanelerinden 7 bini aşkın sayıda kitap çalan hırsızın cezası belli oldu.

Bir kitap hırsızı, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daki üç üniversiteden 7.000’den fazla kitap çaldıktan sonra, kitapların tamamını satma fırsatı bulamadan yakalandı. Hırsız 25 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Perthshire, Kinross’tan 28 yaşındaki Darren Barr’ın, ders kitaplarını çevrimiçi kitap pazarları WeBuyBooks, Ziffit ve Zapper gibi mecralar aracılığıyla satarak 30.000 sterlinden fazla para kazandığına inanılıyor.

Ekim 2017’den itibaren 11 ay süren hırsızlıklar boyunca, Barr’ın Napier Üniversitesi’nden binlerce ders kitabı ve Edinburgh ve Heriot-Watt üniversitelerinden yüzlerce kitap çaldığı tahmin ediliyor.

Çalınan kitapların hiçbiri nadir kitap değildi, fakat Napier Üniversitesi hemşirelik, iş araştırmaları, kriminoloji ve pazarlama konularında çok rağbet gören kitapların çalındığını belirtiyor.

Barr’ın hırsızlığı, Napier’deki doktora öğrencisinin üniversite kütüphanesinden ders kitapları ödünç almaya çalıştığı ancak hiçbirinin kütüphanede olmadığı fark edilince ortaya çıktı. Doktora öğrencisi aradığı kitapları WeBuyBooks üzerinden satın aldı ve ikisinin de Napier Kütüphanesi kaynaklı olduğunu keşfetti.

Kitaplardan Sadece 1.300’ü Kurtarılabildi

Kitapların iç sayfasında sahte “geri çekilmiş” (kütüphaneden kaldırılmış kitapların içine basılan bir damga) ifadesi bulunmasına rağmen kütüphanenin sisteminde kitaplar hala görünüyordu. Napier Üniversitesi tüm kütüphaneyi denetledi ve 72.800 sterlin değerinde 4.000 ila 4.250 civarı kitabın kayıp olduğunu tespit etti.

Barr, bu yılın başlarında dört hırsızlık suçundan suçlu bulundu. Şerif Kenneth McGowan, çarşamba günü Edinburgh Şerif Mahkemesi’nde geçen cezayı onadı. İskoç polisi çalıntı kitapların 1.300’ünü kurtarmayı başardı.

Ceza Soruşturma Dairesi’nden D.S. Dougal Begg, bu eylemlerin üniversiteleri için hatırlayabildiği en çılgınca ve kıymetli hırsızlıklardan biri olduğunu söyledi. Begg, hırsızın çaldığı kitapları satması sonucu elde ettiği para miktarını ise afallatıcı buldu.

Begg, Napier Üniversitesi’ndeki çalışanların eksik stoklar hakkında endişelerini dile getirmeseydi, hırsızlığı asla çözemeyeceklerini ve kurumlardan çok daha büyük miktarlarda kitap çalınabileceğini de söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz