Uyku İhtiyacı ve Uykusuzluk Problemine Çareler

619

Uyku, en hayatî ihtiyaçlarımızdan biri. Yeterli ve kaliteli uyku uyumazsak hayatımız tam bir kabusa dönüşür. Fakat çoğumuzun uyku problemleri yaşadığı da bir gerçek.

Çalışma temposu, iş hayatının zorlukları, psikolojik sıkıntılar, teknolojiye kendini kaptırma gibi pek çok etkenle sağlığımızı korumanın birincil şartlarından olan uyku konusunda sorunlar yaşıyoruz. Bunu aşmak için öncelikle farkındalık oluşturmamız gerek. Ama bununla bitmiyor tabii, bu farkındalığı kararlıkla hayata geçirmek şart.

İyi bir uyarıcının sözlerine kulak verelim:

Matt Walker, uykunun bizim süpergücümüz olduğunu söylüyor, uykusuzluk ise tam bir problem…

“Size verileri göstereyim. Bu çalışmada test etmek istediğimiz hipotez tüm gece uyumanın iyi fikir olduğuydu. Bir grup birey seçtik ve onları iki deney grubuna ayırdık: Uyku grubu ve uyku yoksunu grubu. Buna göre, uyku grubu sekiz saatlik gece uykusunu alacak ama uyku yoksunu grubu laboratuvarda uyanık tutacağız, tamamen gözlem altında. Şekerleme veya kafein yok bu arada, yani katılımcıların hâli perişan.

Sonraki gün ise katılımcıları MRI tarama makinesine yerleştirip onlara bir dizi yeni şey öğretmeye çalışacağız ve bu esnada beyin aktivitesini görüntüleyeceğiz. Sonra da onları test ederek öğrenmenin ne kadar etkili olduğunu göreceğiz. Burada dikey eksende gördüğünüz şey bu. İki grubu birlikte değerlendirdiğinizde inanılmaz önemli bulgular ediniyorsunuz; uykusuz yeni hafıza oluşturmada beynin yeteneğinde yüzde 40 düşüş.”

Mesaiye yetişebilmek için daha gün doğmadan yola çıkıyor olabilirsiniz, vardiyalı çalıştığınız için birkaç haftada bir geceleri çalışıp gündüzleri uyuyor olabilirsiniz, bir hastalığınız olabilir veya bebek büyütüyorsunuzdur… Birçok nedenle uykularınız sizi dinlendirmeye yetmeyecek kalite ve sürede olabilir. Peki ne yapmalı? Kendi şartlarımız içinde kendimizi kollamamız, uykularımıza sahip çıkmanın yollarını aramamız gerek. Yoksa uzun vadede fiziksel, bilişsel ve psikolojik sorunlar kapımıza dayanır.

Genel bir ifade ile 18-64 yaş aralığındaki bireylerin 7-9 saat aralığında uyumaları sağlıklı bulunuyor. Fakat elbette fizyolojik ihtiyaçların bu aralığın dışına çıkması durumları da normaldir. Normal olmayan söz gelimi 5 saat uykuyla dilenen birinin günde 3 saat uyuyarak ayakta kalmaya çalışmasıdır. Önüne geçmemiz gereken kendi bünyemizin fizyolojik saatinin dışında kısalıkta ve uzunlukta uykulardan kaçınmak.

Tabii bir de uyku kalitesi var… Uyuduğunuz ortamın olabildiğince sessiz ve karanlık olması, uyku esnasındaki vücut salgılarınızın ve beyninizin dinlenmesinin ön şartları arasında. İlla ki kuş tüyü yastıklar, ultra ergonomik yataklar da şart değil, ortalama bir konfor içinde ve doğru yatış pozisyonunda (genelde sağına dönerek uyumak önerilir) uyumak güne dinç bir şekilde başlamak için yardımcıdır.

Bilimin insanlarının, devlet büyüklerinin, sanatçıların veya iş adamlarının günlük uyku süreleri herkesin biraz merakını cezbeder. Yüksek iş ve hareketlilik tempolarına nasıl yetiştiklerini merak ettiğimiz insanların neredeyse hiç uyumadıklarını hayal ederiz. Elbette çok çalışmak uykudan bir miktar feragat etmeyi gerektirir, fakat bu bünyemizin izin verdiği sınırları aşmamak suretiyle olmalı, aksi halde her ne yaparsanız yapın onun sürdürülebilirliği ortadan kalkmaya mahkumdur.

Bilim İnsanları ve Liderler Kaç Saat Uyuyor?

Alexander Graham Bell 4-6 saat

Mozart-5 saat

Sigmund Freud- 6 saat

Voltaire- 4 saat

Churchill (İngiltere’nin eski başbakanı) 7 saat

Leonardo da Vinci- 4 saatte bir 20 dakika olarak 2 saat

Albert Einstein- 11 saat

Jeff Bezos (Amozon’un kurucusu) 8 saat

Nicola Tesla- 2 saat

Thomas Edison-4-5 saat

Recep Tayyip Erdoğan- 6 saat

Baravk Obama- 6 saat

Donald Trump- 3-4 saat

Bill Gates -7 saat

Silvio Berlusconi (İtalya’nın eski başbakanı) 2-4 saat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz