Yayalara Yer Yok!

1296

İsveçli sanatçı Karl Jilg tarafından çizilen bu illüstrasyon şehirlerin ne kadar “araba merkezli” olduğunu gözler önüne seriyor.

Halka açık alanların çoğu yayalar yerine otomobiller için tasarlanmakta. Bu illüstrasyonda yaya geçitlerini titrek titrek tahtalar, kaldırımları ise sığ çıkıntılar olarak resmeden Jig, tipik bir kavşakta yayaların kullanımına ne kadar az izin verildiğine dikkat çekiyor.

Dünyanın büyük çoğunluğunda bu sıkıntı yaşanırken bazı şehirler, yayalar için daha fazla sokak alanı ayırmaya çalışıyor. Dünyanın en uzun yaya sokaklarından biri ise Kopenhag’da Strøget adı verilen yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki bir alışveriş bölgesi.

New York şehri, 2009’da Times Square ve Herald Square’de sadece yaya bölgesi ilan etti ve vatandaşlarını her yıl Dünya Günü’nde araba kullanımını azaltmaya teşvik ediyor.

Avrupa’nın en büyük araçsız alanı Venedik’teki 5 kilometre uzunluğundaki Centro Storico’dur. Ortaçağ kenti, günümüzde de yaya merkezli kalmayı başardı. Ancak modern şehirler genellikle toplu taşıma yerine kişisel araçları tercih etmek için tasarlanmıştır.

Türkiye’de ise yayalara ayrılmış sokaklardan en bilineni İstanbul Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi. 1989 yılında araç trafiğine kapatılan cadde, günümüzde İstanbul’un simgelerinden biri olarak biliniyor. 1,4 kilometre uzunluğu ile dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ziyaret noktalarından biri.

Jilg’in resmi, kamusal alanın nasıl bölündüğünü anlamanın farklı bir yolunu öne sürüyor.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz